СИМБОЛ БЕОГРАДА: Пре 140 година свечано отворена железничка станица у Београду
НА данашњи дан, 20. августа 1884. године, Београд је добио један од својих најважнијих инфраструктурних симбола - зграду Главне железничке станице. После четири године интензивне градње, станица је свечано отворена, а убрзо потом из ње је кренуо први воз на новоизграђеној прузи која је повезивала престоницу са Нишом.
Фото Н. Скендерија
Овај догађај није био само технички подвиг, већ и симбол модернизације Србије у другој половини 19. века. Изградња железничке станице и пруге Београд-Ниш означила је прекретницу у развоју транспортне инфраструктуре, повезавши главни град са унутрашњошћу земље и омогућивши бржи и ефикаснији проток робе и људи.
Архитектонско решење зграде Београдске железничке станице било је импресивно за то време. Њена грандиозност и функционалност одмах су је учиниле препознатљивим местом у Београду, а кроз наредне деценије, станица је постала један од кључних симбола града.
Пруга Београд-Ниш, која је истовремено отворена, била је прва пруга у Србији која је повезивала две велике урбане средине, и тиме обезбедила боље саобраћајне везе у земљи. Овај инфраструктурни пројекат убрзао је економски развој земље, доприносећи индустријализацији и урбанизацији Србије.
Данас, 140 година касније, Београдска железничка станица остаје важан део историје и идентитета Београда, иако више не служи својој првобитној сврси након пресељења главног железничког саобраћаја на нову локацију.
Препоручујемо
УКРОВИЛИ "БРАТСКУ КУЋУ": Још један грађевински подухват Срба у Плавну код Книна (ФОТО)
19. 11. 2025. у 10:07
УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ: Погледајте шта Руси раде у Покровску, не можемо да их пратимо
РУСКИ војници у Покровску делују као диверзанске и извиђачке групе и отежавају одбрану Украјини тиме што се пресвлаче у цивилну одећу, изјавио је командант 68. ловачке бригаде, под псеудонимом "Љути", за "Суспилне" 19. новембра.
19. 11. 2025. у 18:42
ПУТИН ЗАВРШИО У БОЛНИЦИ: Провео ноћ на клиници
РУСКИ председник Владимир Путин објавио је да је завршио годишњи лекарски преглед и резултати су добри.
19. 11. 2025. у 20:22
АРНАУТОВИЋ ЕМОТИВАН: Пет година имам проблем са супругом
ИЗУЗЕТНО емотиван био је капитен Аустрије Марко Арнаутовић након великог успеха у квалификацијама за Мундијал.
20. 11. 2025. у 12:40
Коментари (0)