ЖЕДНИ СМО, А ПОРЕД ДВЕ РЕКЕ ЖИВИМО: Мештани Бруса и околних села већ четири месеца муку муче због недостатка воде

Д. Матовић

29. 08. 2024. у 11:49

СТАНОВНИЦИМА Бруса и околних села преостало је једино да гледају у небо и моле за кишу... Дуго је већ није било, а она им може бити трунка спаса да би имали воду за пиће. У варошици на ушћу две планинске реке, Расине и Грашевине, дуже од четири месеца рестрикције воде су свакодневне, а ванредна ситуација на снази је већ 70 дана. Сушни септембар, који су најавили метеоролози, додатно је забринуо мештане.

ЖЕДНИ СМО, А ПОРЕД ДВЕ РЕКЕ ЖИВИМО: Мештани Бруса и околних села већ четири месеца муку муче због недостатка воде

Драгана Матовић

Живот је у овом крају постао неподношљиво тежак, а свакодневица претворена у борбу да се обезбеди вода за основне потребе. У селима је још горе, јер мора да се напоји стока и залију вртови. Пољопривредници кажу да воде немају ни за пиће, а камоли за усеве. Поједина сеоска домаћинства која су прикључена на градски водовод, већ месецима немају ни кап воде. Земља испуцала, људи се муче. Слично је и у самом Брусу.

- И кад сви имају воду, ми који живимо преко Расине најчешће је немамо - каже нам куварица Јелена Којић. - Јуче је дошла у три сата, а нестала већ у шест. Шта може да су уради за три сата?! А, то траје цело лето.

Драгана Матовић

 

Јелена нам каже да је ова ситуација подсећа на њено детињство. Одрасла је у подножју Копаоника, у селу Блажево, код Брзеће.

- Научила сам да штедим воду, тако да ми ове рестрикције не падају тешко физички, већ психички. Живимо у граду, а немамо воде! У селу се човек некако снађе, у граду је много теже. Најтужније ми је кад видим да се градски стадион у Брусу свакодневно залива, да ради перионица аутомобила, а да ми обични грађани воду немамо. Није ми јасно како за њих има воде, а за нас грађане нема.

Расину "прегазе" у опанцима

НИВО реке Расине овог лета је толико низак да може, како мештани кажу, да се "прегази у опанцима, а да се не поквасе чарапе".

- Наши радници иду по селима да ископају вирове да би мештани имали довољно воде. Обезбедлили смо и цистерне, као и судове за лагеровање воде - каже Лукић. - Проблем је што људи не могу да имају воду на чесми кад им затреба, али за њихове основне потребе је има довољно. Прошле зиме није било снега на Копаонику, тако да је нормално што су извори на Сребрнцу пресушили. Да је било другачије, не бисмо имали толико проблема. Ситуација је тешка, те морамо да тражимо још нека алтернативна решења.

У продавницама полице са флашираном водом су полупразне. На улицама људи, углавном старији, носе кесе пуне "куповне".

- Месецима је овако - каже нам једна старија госпођа. - Воде немамо у току ноћи. Кућа ми се претворила у складиште. Било је сушних лета и пре овога, али никад у Брусу оволико рестрикције није било. Неко нема воде дању, неко ноћу, а неко живи без воде два месеца. Не можемо да укључимо веш машине, бојлере, да се као људи окупамо. Некад смо имали најбољу воду у држави, а сад је пуна хлора и бљутава!

Драгана Матовић

 

И у локалним ресторанима је све прилагођено актуелној ситуацији. Конобари чак, упућују госте да кад изађу из тоалета, руке могу да оперу у башти. Тамо су постављене пластичне кантице за воду, па сапун у руке и кап по кап...

- Преко зиме у Брусу има воде - каже нам Обрад Бургић, који је, као и ми, свратио да се освежи у ресторану. - Ко има кофу или буре, прави залихе, ко нема - нема ни воде. Не може човек ни да се окупа. Велики проблем је што искључују воду по највећим врућинама. Када је био најјачи топлотни талас, воду нисмо имали од 10 до 17 сати. Рестрикције су и ноћу, тако да не можемо да користимо јефтину струју, па су нам рачуни за њу неколико пута већи. Не памтим када сам укључио бојлер или машину по нижој тарифи. За социјално угрожене становнике то је велики издатак.

Пре осам година Бургићу је успешно урађена трансплантација јетре.

- Јуче сам ишао код лекара на контролу у Београд. Кренуо сам у четири ујутру, нисам могао да се умијем и кад сам се вратио кући поново није било воде. Сваки дан гледам комшије како "хватају" воду за унуке. Греју је на шпорету да децу истуширају. Живимо као у 19. веку, а имамо две реке и много планинских извора. Жедни смо, а поред две реке живимо.

Иначе, Брус се снабдева водом природним падом са изворишта на Копаонику. А, у последњих 50 година мало је урађено, како би се направила нова изворишта или појачао проток воде.

- Тренутно располажемо довољном количином воде која би могла да задовољи потребе свих корисника који су прикључени на мрежу, али имамо великих проблема због ненаменске потрошње воде - тврди Миливоје Лукић, в.д. директора ЈКП "Расина". - Ненаменску потрошњу воде тешко можемо да контролишемо. Немамо фабрику воде, а капацитет са изворишта је због временских услова слабији. Потрошња воде се не смањује, па смо морали да прогласимо ванредну ситуацију. Свако домаћинство од 3.600, колико их је прикључено на мрежу, једном у три дана мора да добије воду и то за сада успевамо.

Драгана Матовић

 

Лукић каже и да је водовод у Брусу стар и да има губитака драгоцене течности и у цевоводу.

- Али, то није велики губитак. Обезбедили смо довољне количине воде на изворишту. Једини проблем је ненаменска потрошња. Имамо много потрошача у селима која немају ни реку, ни језеро, ни бунаре, ни потоке. Они користе воду из водовода за поливање башти, малињака, за стоку... Поједина газдинства имају по 100 оваца или крава. Мештани воду користе и да напуне своје базене, за заливање травњака, прање аутомобила... Једноставно, не размишљају о томе да сви треба да имају воду за основне потребе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКИ СУКОБ УНУТАР НАТО-А ОКО УКРАЈИНЕ: Британија и Француска подржавају удар на Русију моћним ракетама, две силе против

ВЕЛИКИ СУКОБ УНУТАР НАТО-А ОКО УКРАЈИНЕ: Британија и Француска подржавају удар на Русију моћним ракетама, две силе против

ДОЗВОЛУ за далекосежне ударе на Руску Федерацију западним ракетама дугог домета подржава не само Велика Британија, већ и Француска, пише Фајненшал тајмс и наводи да су са друге стране САД и Немачка против тога.

28. 08. 2024. у 14:04

ЧУДЕСАН ПРИЗОР - НЕОБЈАШЊЕН: Змије преплавиле цркву за Велику Госпојину - тако је било и годинама уназад (ВИДЕО)

ЧУДЕСАН ПРИЗОР - НЕОБЈАШЊЕН: Змије преплавиле цркву за Велику Госпојину - тако је било и годинама уназад (ВИДЕО)

ПРАВОСЛАВНИ верници данас, 28. августа, славе Успење Пресвете Богородице - Велику Госпојину, а занимљив феномен, који наука још није објаснила, поновио се и ове године на грчком острву Кефалонија где су змије поново ушле у цркву, претежно код иконе Мајке Божје.

28. 08. 2024. у 09:09

Коментари (0)

ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ ЗБОГ НАПАДА НА КУРСК Хитно се огласио Кремљ о изјави Доналда Трампа