ИЗГОРЕЛИ ЗАШТИЋЕНИ ДУДОВИ СТАРИ 200 ГОДИНА: Дрворед дуж пута Избиште – Уљма, код Вршца, који је држава заштитила 1974, оштећен у пожару

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

19. 09. 2024. у 11:51

У АТАРСКОМ пожару, који је ових дана избио услед неконтролисаног паљења стрништа, потпуно су изгорела три стара дуда, која се налазе дуж пута Избиште - Уљма, док је око 15 стабала видно и тешко оштећено. Реч је о више од 200 година старом дрвећу, које је већ пола века под заштитом државе као споменик природе. Вршачки еколози зато од надлежних траже да хитно реагују.

ИЗГОРЕЛИ ЗАШТИЋЕНИ ДУДОВИ СТАРИ 200 ГОДИНА: Дрворед дуж пута Избиште – Уљма, код Вршца, који је држава заштитила 1974, оштећен у пожару

Фото: Д.Максимовић

Још у мају ове године неколико удружења је покренуло иницијативу да се уради ревизија застарелог акта о обједињеној заштити дрвореда дудова, који се протежу са обе стране пута Вршац - Стража, Уљма - Избиште и Избиште - Загајица. У августу су своје захтеве званично послали и Покрајинском заводу за заштиту природе, на чији је предлог 1974. тадашња Општина Вршац ове дудове ставила под заштиту, али о њему уопште није бринула на прописан начин. Одговор и даље чекају.

- Да је наша забринутост за опстанак вршачких дудова оправдана, говори и овај пожар, који се проширио са оближње њиве и захватио подручје у дужини од око 300 метара. Причињена штета је велика и зато тражимо да се утврде околности избијања пожара и да се поведе поступак против починиоца - јасан је Дејан Максимовић из Еколошког центра "Станиште". 

Фото: Д.Максимовић

 

Еколози траже и да локална самоуправа промени досадашњег управљача тим природним добром, јер, истичу, предузеће "Војводинапут" из Панчева нема капацитет да брине о заштити природе. Траже, такође, и да Покрајински завод већ идуће године уради ревизију акта из 1974, јер ће то бити основ за попис и опис здравственог стања свих дудова, као и за давање предлога мера за очување и постепену обнову дрвореда.

ПАЛЕ СТРНИШТА УПРКОС КАЗНАМА

ОШТЕЋИВАЊЕ заштићеног природног добра кривично је дело против животне средине, за које је запрећена и затворска казна, а спаљивање стрништа прекршај, за који је прописана новчана казна до 1.000.000 динара. Упркос томе, ратари настављају са овом суманутом праксом, која је погубна за квалитет земљишта, за живи свет и за саобраћај. Очигледно је, ипак, да их ти ризици не узбуђују, јер вероватно нико никада није кажњен ни по једној овој основи - каже Дејан Максимовић. 

- Планирано је да Завод тек 2028. уради ревизију само за дрворед који је сада страдао, али ми сматрамо да, због степена угрожености, то треба урадити одмах и то за сва три дрвореда одједном - истиче Максимовић.  

Фото: Д.Максимовић

Њива са које се пожар проширио на дудове

Саговорник "Новости" подсећа да је значај ових дудова немерљив. Осим историјског, јер сведоче о томе да је у Вршцу некада главна привредна грана била свиларство (свилене бубе се хране лишћем белог дуда), имају и еколошки значај, као једино уточиште за птице и друге животиње међу пространим ораницама. Представљају и локални идентитет, јер оплемењују једнолични банатски крајолик. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?