СРПСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР У ГЛИНИ ОТВАРА СЕ 5. ОКТОБРА: Наши сународници у граду на Банији добијају своје место окупљања и сећања

Ј. Матијевић

28. 09. 2024. у 07:00

СРПСКИ културни центар (СКЦ) "Јосиф Руњанин" у Глини биће свечано отворен 5. октобра, а истовремено обележиће се и 80 година од оснивања Српског културног друштва (СКД) "Просвјета".

СРПСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР У ГЛИНИ ОТВАРА СЕ 5. ОКТОБРА: Наши сународници у граду на Банији добијају своје место окупљања и сећања

Фото: М. Ушљебрка

Како најављују из Српског народног вијећа (СНВ), нове просторије глинског СКЦ, који се налази у центру овог банијског града, у 11 часова освештаће владика горњокарловачки Герасим уз саслужење свештенства ове епархије. У подне је планирана свечана академија где ће се присутнима обратити представници организатора: председник СНВ Милорад Пуповац и председник СКД "Просвјета" Миле Радовић. Потом ће бити отворена изложба посвећена осамдесетогодишњици СКД уз наступ хора Радио-телевизије Србије.

Фото: М. Ушљебрка

Соба посвећена браћи Мицић, оснивачима уметничког покрета "Зенитизам"

Према пројекту архитекте Милоша Ушљебрке, Центар ће имати више од 1.000 квадратних метара корисног простора у приземљу, на спрату и у поткровљу, укључујући и помоћне просторије где ће бити кухиња. Део ентеријера на спрату посвећен је знаменитим Србима из глинског краја: оснивачима српског авангардног покрета зенитизам, браћи Љубомиру и Браниславу Мицићу, вајару Симеону Роксандићу, аутору чувене скулптуре "Дечак са разбијеним крчагом" на Чукур-чесми и математичару, академику САНУ др Ђури Курепи.

ПОЧАСТ И ПОРОДИЦИ ЛЕТИЋ

ЗА место СКЦ, изабрана је кућа породице пекара Илије Летића, угледног Србина из Глине којег су усташе убиле на кућном прагу у првом масакру у Глини маја 1941. Центар се налази и прекопута места где је некада била српска црква у којој су августа исте године Павелићеви црнокошуљаши извршили један од најмонструознијих покоља Срба у НДХ. На месту где је била црква некада је био Спомен-дом, који је августа 1995. преименован у Хрватски. 

СКЦ носи име по Србину Јосифу Руњанину који је баш у Глини 1846. компоновао мелодију за текст песме Антуна Михановића "Лијепа наша домовино" која је данас званична химна Хрватске. Руњанинови родитељи су се из села Руњани код Лознице преселили најпре у Бијељину, па у Славонију и на крају у Срем.

Фото: М. Ушљебрка

 

Јосиф је рођен у Винковцима 1821, а преминуо је у Новом Саду 1878. Мало је познато да је компоновао и мелодију за стихове песме "Радо иде Србин у војнике".

Иницијатива за уређење овог центра, једног од тридесетак обновљених или новоизграђених у Хрватској, потекла је од СНВ које и финансира пројекат кроз свој програм капиталних инвестиција.

Радови су започети средином прошле године. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

СУПЕРШУТ ОТВАРА ВРАТА ХУМАНОСТИ – „ПОГЛЕД СРЦЕМ“ СТИГАО И ДО „АНЂЕЛА“ ИЗ УЖИЦА