КОПРИВА ХРАНИ НИКОЛИЋЕ: Породица из Косовске Каменице покренула јединствен породични бизнис од познате биљке

Д. Зечевић

15. 10. 2024. у 12:05

ЈОШ као тромесечна беба имао сам проблема са недостатком гвожђа у организму и буквално су ми први дани живота били критични.

КОПРИВА ХРАНИ НИКОЛИЋЕ: Породица из Косовске Каменице покренула јединствен породични бизнис од познате биљке

Дејан и Слађана у производном процесу, Фото Приватна архива

Зато је докторка посаветовала моју мајку да ме некако нахрани копривом, тако да ми је у раном детињству ова биљка, припремана на разне начине, била главни оброк.

Овим речима Дејан Николић (42) из Косовске Каменице објашњава од када и како је дошао на идеју да оформи породичан бизнис, не тако уобичајен за ове крајеве: узгајање органске коприве, њена прерада у прах и паковање у капсуле. И док наставља да прича како је његова мајка, од када зна за себе, увек припремала некаква јела са копривом, овај човек, супруг и отац две девојчице, формирао је 2019. године плантажу коприве од десетак ари.

Биљку су у први мах сушили и тако је продавали, али је тај посао био неисплатив, а како су он и супруга остали без посла, ноћима је размишљао како да покрене неки посао од којег ће моћи да живи његова породица.

- Иако је тада једна од идеја била да ја и супруга одемо на привремени рад у Немачку, није ми се одлазило одавде, где су моји преци живели стотинама година уназад. А како ми је коприва била преокупација у сваком смислу, размишљао сам како повећати посао и прерађивати је, а да не изгуби суштинска лековита својства - додаје Дејан.

Фото Приватна архива

Данима је трагао по интернету и пронашао докторски рад професора из Новог Сада који се односи на лиофилизацију односно процес капсулирања коприве. Појашњава да тада није знао шта значи тај процес, али да је потом пронашао на интернету и схватио да се то уклапа са његовом жељом да се не униште лековита својства коприве, а да се учини доступном свима који желе да је користе. Међутим, будући да је тај процес прераде изузетно скуп и да се цена машина и остале опреме сводила на стотине хиљада евра, Дејан појашњава да је уследио трновит пут набавке машина.

- Пронашао сам лиофилизатор произведен у Србији (фирма Живорада Цветковића) у Ваљеву, али када ми је рекао цену одговорио сам да немам ни приближно толико новца. У међувремену сам засадио још једну плантажу органске коприве и како је време пролазило ја нисам имао мира, већ сам био упоран у намери да остварим свој план. Срећом, имао сам у томе подршку пре свега супруге Слађане (38), родитеља и сестара и сада су сви укључени у овај породични бизнис - додаје наш саговорник.

Напомиње да је власнику фирме из Ваљева, произвођачу машине која му је била неопходна, рекао да ће заложити за њу све што има, очев стан у Крушевцу и сву породичну уштеђевину, али да је добио великодушан и прихватљив одговор да може дуг отплатити с временом, када почне да зарађује својом производњом. Охрабрен чињеницом да има основну машину, Дејан је са супругом почео да набавља и осталу, такође, како каже, прилично скупу опрему, због чега су се, додаје, задужили свуда где су то могли...

- Будући да смо све радили легално и по прописима, инсталирали смо машину и почетком 2023. године отпочели производњу. Тренутно имамо 60 ари под органском копривом и поседујемо сертификар швајцарске лиценциране агенције за паковање односно капсулирање коприве у праху. Тренутно имамо четири производа, капсуле од 0,500 милиграма за одрасле, 0,300 за децу, производимо семе коприве у капсулама и коприву у праху од 100 грама коју могу да користе и бебе као додатак исхрани.

Дејан са супругом Слађаном и ћеркама Петром и Теодором, Фото Приватна архива

Фабрике за прераду коприве у региону готово да нема, али их има у Немачкој, Пољској, Чешкој, Канади, Аустралији...

Срећна што је њен супруг остварио свој пословни сан, Дејанова супруга Слађана каже у шали да ће бити још срећнија када врате све дугове. Нада се да ће то бити за пар година, јер се њихови производи већ пласирају у апотекама и продавницама здраве хране у централној Србији, Београду, али и на Косову и Метохији. Имају, додаје, честе поруџбине интернетом, али има и оних који долазе да купе капсулирану коприву у фабрици...

Захвалност и помоћ

- Максимални капацитет у првој години производње коприве у капсулама био је неких 300 килограма, ове године имали смо мању производњу јер смо прерађивали и семе коприве, а у плану је прерада, односно производња корена ове биљке - појашњава Дејан.
У Косовској Каменици, градићу на КиМ, у мултиетничкој средини и даље живи око пет стотина Срба. Дејан не заборавља помоћ супруге, али и родитеља Драгољуба (70) и Олгице (75) који су, признаје, сада када је отпочела производња мало минрији и мање уплашени за будућност унучица Петре (4) и Теодоре (7).

Лековита својства и награде

Коприва у капсулама делује на јачање зидова црева, против алергије и упалних процеса, за имунутет и детоксикацију организма. Дејанова супруга Слађана, архитекта по занимању, каже да се одлично снашла у производњи. Истиче и бројне награде за њихов производ, попут специјалне награде у Београду, златне медаље на Кипру, као и Москви за иновативни производ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (0)

АКО НЕ МОГУ ДА ПОБЕДИМ, НЕЋУ НИ ИГРАТИ: Рафаел Надал емотиван пред Дејвис куп (ВИДЕО)