ГРАНАДА - ГРАД ФЛАМЕНКА, ГИТАРЕ И ВЕЛИЧАНСТВЕНЕ АЛХАМБРЕ: Средњовековни маварски бисер где данас живи душа Шпаније

Јелена Матијевић

06. 12. 2024. у 21:00

БОАБДИЛ, последњи владар маорске муслиманске династије Насрида која је вековима владала Андалузијом, поражен, у пратњи мајке, напуштао је Гранаду 1492. На коњу се испео на брдо и последњи пут погледао град и зелену долину око њега, па дубоко уздахнуо и заплакао. Мајка му је одбрусила: "Плачи као жена због онога што ниси могао да одбраниш као мушкарац".

ГРАНАДА - ГРАД ФЛАМЕНКА, ГИТАРЕ И ВЕЛИЧАНСТВЕНЕ АЛХАМБРЕ: Средњовековни маварски бисер где данас живи душа Шпаније

Фото: Ј. Матијевић

Овако говори предање по којем се узвишење где се то десило данас назива Уздах Маварина. Баобдил је тада заувек отишао пред шпанским католичким краљевима Изабелом и Фернандом, али је заувек оставио уздахе свима који вековима посећују Гранаду: уздахе одушевљења, дивљења, изненађења, уздахе пред лепотом града и данас тајанственог попут погледа Маварке испод зара, уздахе због силовитих и нежних звука гитаре и оне од страсти што их измамљују жустре даме које плешу фламенко, уздахе сећања и поштовања на несрећног Федерика Гарсију Лорку...

Фото: Ј. Матијевић

 

До Гранаде се стиже за само сат вожње ауто-путем који води од Малаге на мору кроз непрегледне плантаже маслина понегде прошаране неким удаљеним потпуно белим селима, према увек снежним врховима Сијера Неваде. Баш ту где се сударају снег и море башкари се град чије име у преводу значи "нар". Али, та лепота му није била довољна него је приграбио и реке: Даро, Хенил и Биро, и сву баштину изнедрену на граници Европе и Африке у величанственој мешавини хришћанске, исламске и јеврејске културе зачињене неодољивим шармом наслеђа од андалузијских Цигана.

Foto: Shutterstock

 

Може се у Гранади, где живи око 250.000 становника, од одредишта до одредишта ићи градским превозом или таксијем, али - грехота је јер се свуда може стићи пешке и успут видети сто чуда и у модерном делу града и у историјским квартовима. Али, ови други су душа Гранаде, они у овај град годишње "намаме" више од 3.000.000 туриста: улице "порубљене" кактусима, стаблима поморанџи, нара и палми, дворишта из којих маме мириси јасмина и новозаветне мирте, тапас барови препуни гостију и разговора, тргови на којима се плеше фламенко и свира гитара.

ОЧАРАЛА ЈЕ И ЛОРКУ

У ГРАНАДУ се 1909, у једанаестој години, са родитељима доселио и Федерико Гарсија Лорка, знаменити шпански песник, драматург и позоришни редитељ трагичне судбине. Био је очаран овим градом, Андалузијом... Путеви су га водили и по Шпанији, Европи и свету, али се Гранади увек враћао. Франкови фашисти ту су га убили 19. августа 1936. Гроб му се ни данас не зна, али сећање на њега је снажно. Један предиван парк носи његово име, а кућа у Хуерта де Сан Висентеу где је живео, од 1995. је музеј. Унутра се могу видети Лоркини лични предмети, рукописи, фотографије, цртежи, слике... 

Ти вековни квартови ушушкани су на два узвишења. У Албаисану, старој маварској четврти калдрмисане улице вијугају између белих кућа са прозорима које украшавају решетке од кованог гвожђа, а отуда вас маме мириси арапских чајева и колача. На сваком слободном кутку наступају улични свирачи и уметници. Друго, оближње брдо Сакромонте, чувено је по Циганима који су живели у кућама - пећинама укопаним у њега, и дан-данас је центар фламенка. Ако икада пожелите да видите људе којима ватра тече венама наћи ћете их баш ту.

Сви путеви у Гранади, ипак, воде према њеној "краљици" Алхамбри - "црвеној тврђави", ремек-делу исламске архитектуре на Иберијском полуострву, сазиданој у 13. и 14. веку на Сабики, шумовитом брду 150 метара изнад града. Писали су о њеној магичној лепоти многи писци и песници. Називали је "отелотворење раја на земљи", "бисер међу смарагдима", "маварски Версај", "кула од цимета", "чаробњаково здање", казивали "да у животу нема страшније казне него бити слеп у Гранади", да ју је "Бог створио у случају да му његово пребивалиште једног дана досади", али сва лепота њихових стихова и речи, и свако поређење и опис чини се да нису довољни спрам све лепоте која се види у Алхамбри. Једноставно, немогуће ју је описати. И њу и све вештине, ремек-дела маварских неимара који су је подизали и украшавали. Не чуди што ју је Унеско, 1984. уврстио на листу светске баштине.

Foto: Shutterstock

 

Тврђаву од 142.000 квадрата, некадашње седиште муслиманских владара Гранаде, чине зидине окићене кулама, палате, вртови и - изобиље воде. Занимљива је Кула затворенице, лепа су Врата правде, али дах застаје од вештине мајстора који су камен претварали у чипку, па се не стиче утисак да су украси на зидовима, стубовима, луковима..., клесани него да су хеклани. Рекло би се са лакоћом, али далеко је то од истине. У ту лепоту беспрекорно се уклапају мермер, плочице, арабеске, стихови маварских песника... Лагано вас воде кроз Дворану све сестре, Двориште мирти, Двориште лавова... Поред базена који се претварају у огледала неба и Алхамбриних рукотворина, поред фонтана чији жубор освежава и по највећој врућини...

Foto: Shutterstock

 

Успела је Алхамбра, иако се историчари слажу да је то право чудо, да преживи шпанску инквизицију. У то време била је запуштена, склониште бескућника, али против њене лепоте чак је и инквизиција била немоћна. После ње у Алхамбри су подигнути катедрале и дворци католичких краљева, али су задржана арапска обележја.

ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК НИЈЕ НА ЦЕНИ

ГРАНАДА посетиоце очара и невероватном опуштеношћу, пријатношћу и гостољубивошћу њених становника. Али, ако затражите помоћ на енглеском, вероватно је да од тог посла неће бити ништа. Тврдиће да енглески говоре "поко" (мало), објашњаваће на шпанском и на крају вас на енглеском питати "до ју андрстенд" (разумеш ли). Ипак, уз помоћ мапа, руку..., доћи ћете баш тамо где сте пошли. Аутобуска карте од Трга католичких краљева у центру до Алхамбре је 1,60 евра. Цене у продавницама су углавном као код нас, за неке производе и ниже. Чаша вина у кафићима и баровима је око четири евра, са незаобилазним тапасима коштаће до 10. Порција рибе или меса са роштиља уз све могуће прилоге је од 10 до 15 евра, а омиљена посластица ћуроси, највише три. 

Обнова је започела у 19. веку. Данас, дневно је посети 8.500 људи, али карте се морају купити онлајн, бар седам дана раније. За обилазак дворског комплекса Насрида мора се доћи тачно у време назначено на улазници, док други делови Алхамбре могу да се обилазе по личном редоследу и избору.

Фото: Ј. Матијевић

 

Да би се све видело треба око три сата, а за то време схвати се зашто се каже да "ко није видео Гранаду и Алхамбру - није видео ништа". 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.

19. 01. 2025. у 08:22

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

АЛЕКСА АВРАМОВИЋ ИЗБАЦИО СВОГ ТРЕНЕРА! Невиђен хаос у Русији