ЗЛАТАР НОВИ РЕЗЕРВАТ ПРИРОДЕ: Министарство заштите животне средине покренуло поступак да ова планинска лепотица добија посебан статус (ФОТО)
НА Златару све је златно: ливаде, падине које "шарају" четинаре, сунце које се у природи купа, мед...
Сачувао је и аутентичност: савремени градитељи овде поштују дрво и камен. Зато је Министарство заштите животне средине израдило Нацрт уредбе о проглашењу и практично покренуло поступак проглашења дела ове планине специјалним резерватом природе и то на делу који припада општинама Пријепоље и Нова Варош.
Предлог је потекао из Завода за заштиту природе Србије. По њему, специјални резерват "Златар" простираће се на 7.864 хектара. Непрегледне шуме чиниће готово 80 одсто територије, а издвојене су посебне просторне целине са режимом заштите првог, другог и трећег степена.
Два локалитета Велика Мерица и Велика стена у селу Косатица биће у најстрожем режиму заштите. Под другим степеном заштите је 2.337,63 хектара планине, односно локалитети Ивље - Орловача - Честе, Велика кршева, Крња јела - Руњева глава, Четаница и Бојанов крај. Овај степен заштите, између осталог, доноси забрану изградње викендица, као и објеката за туристички смештај, за рударство, изградњу брана, и постављање осматрачница и видиковаца. Трећи режим заштите обухвата чак 70 одсто териротије резервата. Ту је забрањена непланска изградња викендица, стамбених и туристичких објеката.
- Подручје Златара са очуваним природним вредностима издваја се од суседних крајева Србије. Карактеришу га различити типови шума, међу којима је нарочито вредан појас смрчевих шума на Равном Златару. Поред биљног, Златар има и богат животињски свет - наведено је у Студији заштите.
Процедура и објављивање
МАДА је званичан поступак заштите у току, Златар се већ сматра заштићеним подручјем. Мере заштите прописане Студијом примењују се од тренутка објављивања на сајту Министарства. Досадашња пракса је показала да од обавештења о покретању поступка заштите неког подручја на сајту Министарства, па до његовог званичног проглашења у просеку прође пет година. Међутим, тај процес може ићи и убрзаном процедуром када се процени да је то потребно због "општег интереса".
На Златару је забележено присуство чак 871 биљне врсте, од којих 177 има национални и међународни значај. Међу њима је и 29 ендемичних врста, као и 125 заштићених биљака. Животињски свет је такође разнолик. Од водоземаца до сисара, Златар се издваја као уточиште многих врста које се ретко могу срести у другим деловима Србије. На планини живи 128 врста птица, међу којима су и ретке грабљивице. Уз природна богатства, Златар чува и непроцењиве примере народног градитељства - стара села са кућама од камена и дрвета.
- Посебну лепоту и препознатљивост заштићеном подручју даје традиционални начин живота у старовлашком типу насеља, као и манастир Светог Козме и Дајмана на Воденој пољани, који је вешто сакривен од погледа високом шумом четинара - пише у Студији Завода за заштиту природе Србије.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)