УЖИВАЊЕ У ПЕСМИ СЛАВУЈА: Акција Друштва за заштиту и проучавање птица Србије од 25. до 27. априла

Љиљана Прерадовић

21. 04. 2025. у 06:43

ДРУШТВО за заштиту и проучавање птица Србије (ДППС), другу годину за редом, организује манифестацију "Ноћ славуја", и позивају грађане да се придруже неком од више од излета колико их ће се одржати у вечерњим сатима од 25. до 27. априла .

УЖИВАЊЕ У ПЕСМИ СЛАВУЈА: Акција Друштва за заштиту и проучавање птица Србије од 25. до 27. априла

ФОТО: Драгиша Петровић

Циљ ове манифестације  је  да се људи окупе у природи, да науче да препознају песму славуја, да уживају у његовој карактеристичној песми и да од љубитеља и познаваоца птица сазнају нешто више о овим скровитим птицама.

Половином априла, након лета од неколико хиљада километара из средње и западне Африке, мали славуји  пристижу у наша поднебља. Да би се гнездили, овде ће остати до септембра. Али, песма славуја траје краће него њихов боравак у Србији, певају тек негде до јуна, док не фасцинирају женке, а затим утихну. Имајући у виду све опасности које вребају славује на њиховом путу и чињеницу да се њихова песма може слушати само пар месеци у години, ДППС је одлучило да покрене манифестацију која ће у свом фокусу имати ово мало чудо природе.

ФОТО: Драгиша Петровић

- Има још много птица селица, које долазе из удаљенијих области и подједнако се труде у певању, али чини се да славуј има посебно место. Многи су природњаци, а још више песници и музичари били фасцинирани овом птицом. Нећемо сада давати одговоре зашто је он специфичан већ позивамо све да одговоре потражимо заједно, непосредно у природи, кроз слушање њихове песме -  појашњава Даница Вељковић из ДППС, кооридонаторка манифестације. - Један од песника инспирисаних славујем био је и Јован Јовановић Змај, чији смо стих „А на грани ко да нешто бруји“ узели као слоган овогодишње манифестације.

ФОТО: Драгиша Петровић

Уврежено је мишљење, предочавају у ДЗППС,  да  славуј пева искључиво ноћу, што је својеврсни мит.  Пева и преко дана, али га је много лакше чути ноћу када друге птице утихну, зато се излети организују у сумрак. Боја његовог гласа и одређене фразе су лако препознатљиве, али славуји могу прозвести на стотине различитих варијација. Певају искључиво мужјаци, док женке слушају и бирају најбољег певача.

ФОТО: Драгиша Петровић

Изглед славуја не прати раскош његовог певања. Ради се о ситној птици, величине од 15-ак центиметара обојеној у неупадљиве сивкасто-риђе тонове. На све то, славуј је врло скровит, хитро се креће кроз жбуње, па се јако тешко виђа. Али своју скровитост надомештава продорним оглашавањем.

ФОТО: Драгиша Петровић

Излети се, како наводе у ДЗППС,  организују на  више од 20 локација широм Србије, а по неколико ће их бити у Београду и Новом Саду. Како је за слушање птица неопходна тишина, број учесника је ограничен на 20 по излету, а пријаве, које су обавезене, отворене су до 22. априла или док се не попуне места. На сајту pticesrbije.rs  може се  погледати списак локација излета и пријавити се.

ФОТО: Драгиша Петровић


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ХАМЗА ИЗ НОВОГ ПАЗАРА ПРЕДВОДИ БЛОКАДЕРЕ НА УСКРС (ВИДЕО)