УНИШТИЛИ СИМБОЛ МОДЕРНОГ УЖИЦА: Пројектили алијансе, пре 26 година, сравнили пошту

ТОКОМ НАТО агресије, 22. априла 1999, уништен је један од симбола модерног Ужица - пројектил је погодио зграду поште у најужем центру града, део заштићене архитектонске целине око Трга партизана. У следећем налету 7. маја, зграда је сравњена са земљом, а остало је забележено да је из америчког авиона напад извршила жена-пилот, два пута у размаку од 15 минута.

УНИШТИЛИ СИМБОЛ МОДЕРНОГ УЖИЦА: Пројектили алијансе, пре 26 година, сравнили пошту

Историјски архив Ужица

- Био сам у портирници када се зачула сирена, после премишљања, одлучио сам да ипак изађем на улицу. Нас неколико, тренутак касније, посматрало је како уз заглушујућу буку, пројектил разара део зграде - део је сећања портира Радојка Остојића, забележеног у "Новостима".

У првом удару, уништена је локална централа, испало је из функције напајање за 18.000 ужичких бројева телефона. Пројектил се зарио у отворени, средишни део поште, попут парка, испод кога се налазило склониште, измештено само два дана раније. До тада, на том месту, боравили су радници на дежурствима. Два навођена пројектила су се затим, 7. маја, после "шетње" небом, под углом од 90 степени обрушила на пошту, тик уз прозоре солитера у Југ Богдановој улици. Милиметарски прецизно погодили су мете: пробили су кров и армиране бетонске плоче, све до "привода" за главни разводник. У портирници је овај пут био Александар Лазаревић. Зграду је напустио неколико тренутака пре њеног потпуног уништења.

Били су то дани, када су многи Ужичани у општој несрећи, имали пуно среће, и остали живи.

- Град је остао без телефона, све је било ван функције, изузев централе на Теразијама. У наредним данима, кренули смо у враћање система у функцију, био је то огроман посао, успешно и невероватно брзо урађен - рекао је у свом сведочењу за "Новости" Видоје Пашић, ужички "поштар" запослен на одржавању преносних система. - Питање које смо сами себи постављали, да ли ћемо бити убијени на радном месту, живело је у подсвести. Ту неизвесност је тешко заборавити, као и деструкцију широм државе.

Током НАТО агресије, срушене су две поште, ужичка и приштинска. Фиксне телефонске линије биле су у том тренутку најсигурније, користила их је Врховна команда, а ужичка пошта била је центар везе.

На месту срушене поште, једног од симбола стварања модерног Ужица, дуго је стајала огромна рупа. Ужични су је звали Мркоњића бара, због најава грађевинских подухвата у "рекордном року" на том месту. Овај простор је до данас остао "привремени паркинг".

Из округа погинула 62 војника

СА подручја Златиборског округа 62 војника, подофицира и официра погинула су бранећи отаџбину у ратовима деведесетих. Четири војника и данас се воде као нестала. Ужичани су гинули бранећи Кошаре, Глоговац, Србицу... На подручје округа обрушило се током НАТО агресије 1.500 пројектила, по граду, Забучју, Пониквама, Пријановићима, Торнику, Чиготи, Градини, Приликама, Дубињу, Јадовнику, Штављу, Прибоју, Пријепољу...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

ВИШЕ ОД МЕДАЉЕ: Олимпијски дух који инспирише генерације