КАМЕНУ ВРАЋА ДУШУ! Уметник Жељко Алексић из Требиња ствара ремек-дела
ЖЕЉКО Алексић из Требиња од камена ствара ремек-дела, а предмети које је израдио овај уметник завршавају широм света.
Фото Д. Цураћ
Симбиоза камена и живота у Херцеговини је одувек присутна, каже Алексић, који у ствари ствара уметнине и тиме камену враћа душу.
- Код нас у Херцеговини камен има нешто у себи што практично сваког човека веже. Једноставно у неком тренутку свог живота открио сам да постоји љубав према обради камена, да од њега могу израђивати разне предмете и ето то траје до дана данашњег. Заиста уживам у клесању, колико год то звучало чудно - рекао је Алексић.
Камене гусле, ланац од камена и разни други предмети сада се налазе широм планете захваљујући Жељку, који каже да му је свако дело једнако драго.
- Сваки рад је на неки начин изазов и тешко ми је издвојити нешто посебно. Ипак, како време одмиче највише волим да радим скулптуре. Оне су најизазовније, јер се ту преклапају изазови и жеље. Песник има перо, клесар камен и мој начин да крикнем у простор, кажем нешто своје је управо радећи на њима. Доста мојих радова отишло је у свет, од Америке, Кине, Европе, а да не говорим о региону - додао је Алексић.
Овај Требињац тренутно ради скулптуру Споменка Гостића, најмлађег одликованог борца Војске Републике Српске који је са 15 година дао живот за Српску.
- Ова скулптура треба да иде на Озрен код Добоја. Представљаће једну трагичну судбину. Ово јесте споменик личности, али у исто време и једног времена, које осликава трагична судбина једног дечака - истакао је Алексић.
Сем предмета од камена Жељко је исклесао и неколико камених иконостаса, који красе храмове у Српској.
ПОРОДИЦА
ЖЕЉКО Алексић има несебичну подршку и своје породице, супруге и троје мале деце. Сем тога што и сами уживају у ономе што он ради, његова мала деца већ сада кроз игру вешто рукују клесарским алатом и показају интересовање да и сами обрађују камен.
БОСАНСКИМ "СПЕЦИЈАЛЦИМА" СЕ СМЕЈЕ ЦЕО СВЕТ: Избачени са такмичења, а криви им Срби и Додик (ФОТО/ВИДЕО)
СНИМАК специјалаца из Федерације БиХ на такмичењу СWАТ Цхалленге у Уједињеним Арапским Емиратима постао је потпуни хит на друштвеним мрежама.
12. 02. 2026. у 14:42
ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти
МИНИСТАР без портфеља задужен за област међународне економске сарадње Ненад Поповић изјавио је данас да ће у мају први пацијенти у Русији примити вакцину против рака, а да ће пацијенти из Србије бити први који ће одмах после руских, крајем године, примити ту вакцину.
12. 02. 2026. у 09:41
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)