СПОМЕНИК ЗА 410 УСТАШКИХ ЖРТАВА: Мештани четири дервентска села после 80 година подигли обележје страдалим прецима
У БОСАНСКИМ Лужанима, на иницијативу мештана тог и дервентских села Нови Лужани и Костреш, као и бродских Барица, поводом осам деценија од злочина над српским становништвом у Другом светском рату, подигнут је спомен-парк у знак сећања на 410 жртава усташког терора, који је са бројним свештенством освештао епископ зворничко-тузлански Фотије.
Служен је помен-парастос овим дервентско-бродским мученицима, а потомцима страдалих и многобројним присутним обратио се владика Фотије.
- Ми, Срби, доживели смо страшну голготу и проживљавамо је непрестано. Тужно је то што нема ниједног српског села без споменика страдалим мештанима, што је јединствен показатељ колико је наше крви проливено - указао је Фотије, и нагласио да су "сви страдали део темеља Републике Српске". Он је додао да постоји иницијатива да се установи празник зворничко-тузланских мученика који ће бити ода страдалима у Првом и Другом светском рату, као и у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Иза овог историјског подухвата, у страдалничком српском селу између две суседне општине, стале су локалне управе, борачке организације и Субнор Дервенте и Брода.
Тако је после пуних осам деценија подигнут белег ужасног српског страдања на месту са којег је већина од 410 невино страдалих мештана вагонима транспортована у Славонску Пожегу и Хрватску, где су свирепо погубљени само због свог српског имена и православне вере.
Уз покретача акције Васу Мичића, који је награђен епископском захвалницом, и друге потомке настрадалих, велике заслуге за изградњу спомен-парка има и лужански свештеник Драган Зарић.
- Овим смо трајно обележили место где су наши преци последњи пут стајали живи и одакле су отерани у смрт. Ту у предратним Лужанима, уз млин и пилану, постојале су и хале које су усташама послужиле као сабирни центар за 410 Срба из та четири села, а ускотрачна пруга за њихов пут без повратка. Сви ти мушкарци православци изнад 16 година стрпани су у вагоне и транспортовани до Славонске Пожеге и Хрватске где су свирепо погубљени - казује, за "Новости", свештеник Зарић.
Некада давно су потомци страдалих помен ближњима одавали у Славонској Пожеги, на месту погубљења. Убудуће, спомен-парк у Лужанима, у четири нивоа-острва, која симболизују четири страдалничка српска села, са 410 садница тисовине и плочицама са именима мученика, великим крстом, трајно ће сведочити о једном од највећих злочина над Србима, не само Посавине.
НЕ ДОЗВОЛИМО ДА УМРУ И ДРУГИ ПУТ
ВЕНЦЕ су положили и челни људи Дервенте и Брода, Милорад Симић и Зоран Видић.
- Поента је да не заборавимо злочин, да не дозволимо да страдали умру и други пут. Није мала ствар само избројати 410 људи, а камоли их побити. Знате ли колико је то породица? А сви су били невини - казао је градоначелник Симић, који је и сам потомак настрадалог у Славонској Пожеги.
И начелник Видић се захвалио свима који су дали допринос овом историјском подухвату, да невиним жртвама има где да се упали свећа.
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)