СУША ПРЕПОЛОВИЛА ПРИНОС: Почела берба кукуруза у Семберији, нова сетва под знаком питања! (ФОТО)
НА семберским пољима почела је овогодишња берба кукуруза сорти са краћом вегетацијом, којима је тромесечна суша додатно убрзала сазревање.

Фото: Б. Милошевић
- Велике врућине и суша у јуну, јулу и августу, када је киша вредела врећу дуката, преполовила је род, и количински и по квалитету зрна - прича Слободан Станојловић(44) пољопривредник из Велике Обарске,који је на 7,5 хектара засејао ране земунске сорте кукуруза. - Имао сам, ако је за утеху, одличан принос пшенице, а како на селу бива, да на нечему добијаш, на нечему губиш, вртимо се, што би рекли стари економисти “око позитивне нуле“. Ако ускоро не буде кише, биће немогуће припремити земљиште за јесењу сетву пшенице.
У којој мери ће се лош принос кукуруза одразити на сточарство, каже он, то нико не може да претпостави. Нажалост, неки сточари већ су почели да распродају крупну стоку.
Кукуруз је и ове године био домонантна пољопривредна култура у Семберији, и пролетос је засејан на површини од 26.365 хектара.
Варирање температура почетком јуна,појава штеточина и биљних болести, екстремне врућине током јула и августа, те недостатак влаге у земљишту, све се то негативно одразило на принос и квалитет рода кукуруза у овој години. Ипак,п ољопривредници се надају да ће некако прегурати и ову годину мукотрпно радећи у “фабрици под отвореним небом” надајући се да ће нека наредна година бити боља од ове коју је обележила велика суша...
Препоручујемо

ЧУВАР КРВНИХ СУДОВА: Печен или куван кукуруз важан за добар рад мозга
01. 08. 2021. у 15:11

ЧУВАЈУ ОБИЧАЈЕ ОД ЗАБОРАВА: У Сајану код Кикинде одржане жетелачке свечаности
04. 07. 2021. у 15:32

ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ово је једини начин да се спрече пожари на њивама!
29. 06. 2021. у 22:59

ПРВА ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА СТРУЧЊАКА: Ево када ће пасти снег у Србији и каква зима чека Европу
ПРЕМА првим прогнозама европских стручњака са сајта Severe Weather Europe, зиму 2025/2026 обележиће утицај слабе фазе Ла Ниње и вероватно слабији поларни вртлог. Ово значи динамичније кретање атмосферског притиска, што може омогућити хладније дане у Европи, али и у САД и Канади.
13. 08. 2025. у 09:59

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци
ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.
13. 08. 2025. у 11:24

КОСТИЋЕВА БРВНАРА НА МОКРОЈ ГОРИ: Као у ловачком дому - како изгледа глумчева викендица у природи (ФОТО)
ГЛУМАЦ Вук Костић велики је љубитељ природе, лова и риболова, па сваки слободан тренутак користи да оде ван града.
13. 08. 2025. у 10:27
Коментари (0)