ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ ОД ОСНИВАЊА СКУПШТИНЕ СРПСКОГ НАРОДА У БИХ : Темељ српске државотворности западно од Дрине
ЧЛАН Главног одбора Српске демократске странке Милован Бјелица изјавио је да Народна скупштина Републике Српске мора заувек да остане главно место одлучивања о Српској и поручио је да није скуп ниједан елемент заштите конститутивности и виталног националног интереса.
Бјелица је поводом 30 година постојања Народне скупштине Републике Српске истакао да је Скупштина српског народа у БиХ основана 1991. године, након што је бивша БиХ пропала јер су политичка права и конститутивност Срба били погажени.
Он каже да је Скупштина тражила само оно што је дозвољено другима, а што су ти други, укључујући и међународну заједницу, прихватили тек након силних ратних жртава и разарања.
- Сада и заувек тај законодавни орган и основа државотворних органа Срба са ове стране Дрине мора да остане главно место разговора, расправе и доношења одлука о Републици Српској - изјавио је Бјелица.
Према његовим речима, никакве амбасаде, комитети и кафански састанци не смеју да замене и обесмисле Народну скупштину Републике Српске.
Бјелица је указао да ниједан елемент заштите конститутивности и виталног националног интереса није скуп.
- Скупо је прегласавање, занемаривање права и наметање одлука - оценио је Бјелица, који је и начелник општине Соколац.
Он је подсетио да је Скупштина српског народа у БиХ проглашена 24. октобра 1991. године, након што су 14. октобра српски посланици прегласани у тадашњој Скупштини СР БиХ.
Напомиње да је СДС организовао демократски, а потом државоторни и ослободилачки покрет Срба у БиХ.
- Настављајући најбоље традиције Српске народне организације са почетка 20. века, СДС је желео и изборио демократију, јединствену југословенску, односно српску државу и политичка права за Србе и у Српској Крајини и у тадашњој БиХ - навео је Бјелица.
Прва Скупштина српског народа у БиХ одржана је 24. октобра 1991. године и тада су посланици усвојили конститутивну декларацију и именовали комисију за плебисцит српског народа у БиХ о останку у Југославији. У складу са одлукама Скупштине, 9. и 10. новембра 1991. године одржан је референдум на којем су се Срби изјаснили о останку у Југославији. Скупштина је конституисана као "највиши представнички и законодавни орган српског народа у БиХ". Народна скупштина је формирана 24. октобра 1991. године као Скупштина српског народа у БиХ. Скупштина српског народа у БиХ проглашена је након што су 14. октобра српски посланици прегласани у тадашњој Скупштини СР БиХ. Од њеног проглашења административно седиште Скупштине било је у Сарајеву, да би након избијања ратног сукоба било измештено на Пале, а од 1998. године седиште Народне скупштине Републике Српске премештено је у Бањалуку, где се и данас налази.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)