ПРИВРЕДНИ ДИВОВИ НА КОЛЕНИМА! Некадашњи гиганти постају део сећања становника сарајевско-романијске регије

М. РЕГОЈЕ

21. 02. 2022. у 15:00

ВЕЛИКИ привредни гиганти који су годинама производили и хранили хиљаде породица, стипендирали младе занатлије и инжењере, својим радницима градили станове, али и домове културе, обданишта и улице, полако постају само део сећања старијих становника Сарајевско-романијске регије.

ПРИВРЕДНИ ДИВОВИ НА КОЛЕНИМА! Некадашњи гиганти постају део сећања становника сарајевско-романијске регије

Енергоинвест - Расклопна Опрема, Фото М. Регоје

Приватизације, неповољни уговори, али и недостатак жеље за производњом довели су до тога да дивови попут "Енергоинвеста" и "Фамоса" пропадну, а радници остану на улицама.

Некадашњи гиганти не само Сарајева већ и бивше Југославије, "Фамос" и "Енергоинвест" исељени су после рата на подручје Источног Сарајева, али услед небриге, технологија је застарела и та предузећа су пропала.

"Фамос" је осамдесетих година 20. века израстао у правог привредног гиганта, са више од 2.000 запослених људи, са продуктивношћу која се могла мерити са успесима немачких фирми. Покренуо је и препородио паљански крај, али је био значајан замајац развоја и за сарајевску регију.

Биле су то године када су Пале након вишедеценијског застоја кренуле крупним кораком напред.

- У кругу "Фамоса" на Корану радници су имали ресторан са пет различитих јела сваки дан, амбуланту са два лекара опште праксе и неколико специјалиста лекара, дом културе, библиотеку, спортске клубове. Фабрика је била ограђена, са много цвећа - присећају се бивши радници посрнулог гиганта.

Фамос Пале, Фото Приватна архива

Старији Паљани са сетом причају и сећају се тог, како кажу, златног периода овог градића.

Историја "Енергоинвест - Расклопна опрема" а. д. Источно Сарајево почиње 1954. године када је почела производња опреме средњег и високог напона базирана на страним лиценцама.

- Почетак грађанског рата у БиХ, 1992. године, "Енергоинвест - РАОП" дочекао је са око 2.700 радника и висином промета на годишњем нивоу око 100 милиона долара - истиче руководилац у некадашњем РАОП-у, Миро Клепић.

Клепић за "Новости" каже да је причу око РАОП-а веома тешко доживео, и да је након дуго времена успео да преболи.

Истиче да је цео радни век посветио том предузећу, и да није било лако бити сведок пропадања некадашњег гиганта.

Ратна разарања оставила су велике последице и нагомилане проблеме овом колективу, заостајање у техничком развоју, блокаде тржишта, недостатак финансијских средстава, технолошке вишкове радне снаге, тако да је једини излаз, како се тада мислило, био у приватизацијикоја је спроведена 2006. године.

Од почетка приватизације почиње и суноврат овог гиганта који је генерације и генерације одшколовао, отхранио, а само повлачењем читавог низа погрешних потеза сада је постао историја.

ШАНСЕ У РАЗВОЈУ ТУРИЗМА

ТРЕНУТНО је већина становништва Источног Сарајева углавном ангажована у малим приватним предузећима и страним фирмама, док је привреда на ивици амбиса. Светла тачка Сарајевско-романијске регије тренутно је убрзан развој туризма, који је развојна шанса за овај део Српске, а који би, уколико се искористи на прави начин, могао задржати младе људе у границама наше државе, уместо раштркане по белом свету, што је била пракса последњих година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!