ГРАЂЕВИНЦИ НА НЕМИЛОСТИ ПОСЛОДАВАЦА: Радници ангажовани на градилиштима под највећим ударом топлотног таласа, широм Српске
ИАКО лекари упозоравају да рад на високим температурама на отвореном може бити веома опасан по здравље, призори грађевинских радника који обављају послове на +35 степени Целзијуса, ових дана нису реткост у Републици Српској.
Топлотни талас је недавно погодио Српску, а највише раднике који обављају послове на отвореном. Сведочили смо да грађевиснки радници постављају нови асфалт у централној саобраћајници у Бањалуци, и то у ударном термину - од 11 до 17 часова, када су и температуре највише. Што је наређено, мора се обавити, међутим многи су се упитали какав је тај послодавац који тера раднике да раде у оваквим временским неприликама.
Из Синдиката радника грађевинарства кажу да су ти радници пуштени на милост и немилост "газда" у оваквим приликама.
- Радити реконструкцију улице на најављеним високим температурма показује крајњу небригу за раднике. Законом, нажалост, није регулисана висина температуре на којој радници не могу да раде, и тако послодавци не крше никакав закон осим људског. Апели које упућујемо свих ових година нису уродили плодом - каже председница Синдиката Драгана Врабичић.
Врабичићева каже да велики део послодаваца жели да израбљује грађевинске раднике, без обзира на то да ли је то приватни или јавни сектор.
- Не може се ништа кажњавати док се не донесе уредба, правилник или пропис на онову којег би послодавци били обавезни да склоне раднике са високих температура. Тражићемо и од Министарства рада и од Министарства здравља да ако ништа, за следећи летњу сезону имамо темературни максимум са којег људи морају да се склоне, да се изврши прерасподела радног времена - поручује Врабичићева.
У Инспекторату РС кажу да су немоћни у таквим ситуацијама, јер нема законских прописа, али да имају препоруке за послодавце да прилагоде радни процес могућностима запослених, с обзиром на временске услове.
- Послодавац може организовати рад у фазама, у јутарњим и вечерњим часовима и применити низ организационих мера како не би дошло до оболевања запослених, као што су ротација послова, избегавање рада у најтоплијем делу дана (од 11 до 15 сати), чешће паузе уз обезбеђивање великих количина течности, организовање рада у сменама. Увођење додатне радне снаге код екстремних услова и слично - навели су у Инспекторату Српске.
И из Министраства рада апелују на људскост послодаваца.
- Неспорно је да учестале врућине утичу на здравље радника, посебно оних који раде на отвореном и дуже време су изложени сунцу, због чега долази до пада концентрације у раду и могућности повређивања радника. Међународни стандард ISO 7243 дефинише услове извођења радова у условима високих температура, а једна од мера је избегавање рада у најтоплијем делу дана. Стога, апелујемо на послодавце да и они примене тај стандард и прерасподеле радно време - навели су у Министарству рада.
РАД НА ВРУЋИНИ ОПАСАН ПО ЗДРАВЉЕ
ОНИ који морају обављати тешке физичке активности на отвореном, посебно су угрожени, тврде лекари.
- Може доћи доћи до дехидратације, сунчанице или у најгорем случају топлотног удара, који може оставити озбиљне последице по здравље човека. У оваквим ситуацијама, потребно је носити заштитну одећу, шешире, пити што више течности и правити често паузе како би се склонили од сунца - каже др Александар Вуковић.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)