ПРЕТЕ СУШЕ, ПОПЛАВЕ И ПОЖАРИ: Међународна конференција о климатским променама окупила стручњаке у Требињу
У ТРЕБИЊУ је одржана Међународна конференције о климатским променама под називом "Климатске промене: ризици и заједничко деловање у региону", која има за циљ да укаже на опасности од климатских промена, унапреди сарадњу у региону и пошаље поруку о неопходности провођења активности које ће ублажити климатске промене.
Фото Д. Цураћ
Стручњаци из региона на конференцији у Требињу предствили су резултате истраживања о климатским променама, а нажалост ситуација није нимало добра када је у питању будућност.
- Оно што није добро јесте то да се очекује повећање температуре у целом региону, проблеми са сушом, поплавама, шумским пожарима. Наука покушава да и даље нађе најбољи одговор како се прилагодити на таква стања и како да брзо реагујемо, да имамо што мање штете и последица - истакао је Горан Трбић, професор климатологије на ПМФ Универзитета Бањалука.
Како је истакнуто на конференцији, међународна истраживања су утврдила да су Република Српска и БиХ у глобалном повећању емисија утицали са свега 0,1 одсто и да трпе последице климатских промена проузроковане у високотехнолошки развијеним земљама.
- Наш циљ је како се адаптирати на нешто што трпимо, што је евидентно. Ми трпимо последице климатских промена, ми их не можемо уништити, укинути, али се морамо прилагођавати времену које је испред нас. Ми не знамо каква ће наредна година бити, да ли ће нас поново задесити поплаве, суше, пожари - истакла је Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију у Влади Републике Српске.
Због климатских промена ове јесени и зиме могу се очекивати веће температуре у односу на претходне године.
СИСТЕМ ЗА РАНО ОТКРИВАЊЕ
КАКО су истакли у Требињу, у овом граду из године у годину суочавају се са све већим бројем пожара, због чега се тренутно заједно са Хрватском и Црном Гором ради на успостављању система за рано откривање пожара и дима на отвореном. Градионачелник Требиња Мирко Ћурић рекао је да није сигуран да ли ће доћи до реализације тог пројекта, али да ће у том граду покушати да, ако буде неопходно, и сами успоставе тај систем.
Препоручујемо
РУСИ ОБЈАВИЛИ СПИСАК НАЈВЕЋИХ НЕПРИЈАТЕЉА: Ево на ком је месту Хрватска
РУСКИ ски лист „Взгљад“ саставио је и у уторак објавио „Рејтинг непријатељских влада“ како би показао разлику између држава које се свесно супротстављају Русији и оних које су на ту одлуку „против њихове воље натерале спољнополитичке околности“, преноси Слободна Далмација.
14. 11. 2025. у 16:54
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
Полиција улетела на свадбу, ХАПСИ МЛАДУ - а тек објашњење! Ово је ЛУДНИЦА (ВИДЕО)
ЧАК и на најлепшим свадбама понекад се десе непредвиђене ситуације, ситне грешке или чак већи инциденти.
14. 11. 2025. у 16:23
Коментари (0)