СЕЛА ДЕЦЕНИЈАМА ОПКОЉЕНА МИНАМА: Минска поља и даље предстваљују велики проблем за мештане на подручју Херцеговине

Д. ЦУРАЋ

24. 09. 2022. у 09:47

МИНСКА поља и даље су велики проблем у селима Требињске површи, која припадају Федерацији БиХ и општини Равно, а која су били на линији разграничења у последњем рату, где мештани већ 27 година нису у могућности да приђу својим њивама, шуми и пашњацима.

СЕЛА ДЕЦЕНИЈАМА ОПКОЉЕНА МИНАМА: Минска поља и даље предстваљују велики проблем за мештане на подручју Херцеговине

Карта минских поља, Фото Д. Цураћ

Како кажу становници села Сливница, чији је атар највећим делом под минским пољима, посебно су радосни због информације да Влада САД припрема програм којим би финансирала уклањање минских поља.

- Цело село је опкољено минама. Нико од мештана се не усуђује да иде на своје делове имања у том подручју, а понекад чујемо и експлозије. Некада су то животиње које стану на мину, а најжешће је било пре неколико година кад је био пожар - рекао је Чедо Мариновић из села Сливница.

Пре пар дана Сливницу су посетили представници Амбасаде САД и деминерске фирме МАГ, с циљем да се сагледа могућност деминирања тог подручја.

- Минска линија од Сливнице до Главске, односно Ивановог крста - границе са Европском унијом и Хрватском, дуга је око пет километара. На појединим местима имате три линије мина. Означена су минска поља која су била видљива по записницима, али има ту и минских поља за које нико не зна - додао је Мариновић.

Мештанин Мићо Ћуртовић наводи да је на овом подручју својевремено пронађен и велики број неексплодираних граната, које су затим пријављивали требињској цивилној заштити.

- Село је ни тамо ни вамо. Део припада Требињу, а нешто Равном. Ми се ослањамо на Требиње. Сећам се да је једног ратног дана на камионима дошло више од 2.000 мина.

Ниједна није враћена. Сад само замислите шта је у овим брдима где су наша шума, ледине, пашњаци - истакао је Ћуртовић.

Фото hercegovinainfo

Састанку је присуствовао и Радован Сврдлан, један од мештана, који је истакао да је осим представника Амбасаде САД и БХ МАК, био присутан и координатор за деминирање и радник Екологије и безбедности Требиње Мишо Памучина, јер су општина Равно и град Требиње пре две године потписали споразум по којем деминери из Требиња и Републике Српске могу деловати на делу федералне територије.

- Саопштено нам је да је пројектом који је урадио БХ МАК предвиђено 13 истрага, од којих ће осам бити циљаних, што значи да постоје записници. Само овим пројектом обухваћено је око 1.260 мина, од којих је највише такозваних кукуруза око 600 и такозваних "паштета" око 400, а има и такозваних клацкалица, "промова" и противтенковских мина - навео је Сврдлан.

Мештани Требињске површи, Фото Д. Цураћ

ПРОЈЕКАТ ДЕМИНИРАЊА "БАОНИНЕ"

ОСИМ овог пројекта у селу Сливница, урађен је још један пројекат деминирања под називом "Баонине", на коме се, према 19 записника, налази више од 400 мина. Уколико ово подручје буде одобрено за деминирање, у целости ће га финансирати САД, а што треба да се зна до краја године, па се прва деминирања могу очекивати већ у 2023. години.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РОНАЛДОВА ТРАКА, БЛАГО РОМАНОВИХ, ОДЕЛО ИЗ ФИЛМА ЈУЖНИ ВЕТАР: Хуманост је добила нову адресу