НАТО "ПОМАЖЕ" БиХ УДАРОМ НА СРПСКУ: Шта се крије иза најава Столтенберга о подршци земљама које "угрожава руски утицај"
РАТ у Украјини је показао да је важно на време помоћи и подржати земље партнере које су изложене руском притиску и утицају.
Босна и Херцеговина је важна за стабилност на Западном Балкану, као и за НАТО који је помогао да се заустави крвави рат, а још је присутан у БиХ. Желимо и даље да радимо са том земљом.
Овакву поруку послао је у уторак генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, на крају сусрета шефова дипломатије држава чланица, а после сесије на којој су учествовали и министри из БиХ, Грузије и Молдавије. Говорећи посебно о БиХ, он је навео да је у циљу јачања отпора против руског утицаја кључно да се формира влада после избора и све што чини државу отпорнијом на стране утицаје.
- НАТО је опредељен да пружи подршку БиХ преко свог програма јачања капацитета и помогне у јачању безбедносних институција - указао је Столтенберг.
Из Републике Српске поручују да НАТО примењује исту матрицу виђену после избора пре четири године. А циљ је да се изврши притисак на институције РС током процеса формирања власти на нивоу БиХ како би се на кључна места довели НАТО играчи, пре свега из опозиционог блока у Српској, а да се притом истисне СНСД Милорада Додика.
Срђан Перишић, професор геополитике, каже, за "Новости", да је НАТО свестан да не може више да јача никакве војне капацитета у БиХ, па су се зато окренули политичкој игри:
- Између редова шаљу сигнале да могу да утичу на формирање власти и да су им погодни само они који подржавају улазак БиХ у НАТО, а то је опозициони блок из Српске, а не победници избора. Зато опет следи уцењивачки притисак на институције РС. У односу на пре четири године, сад имамо и фактор сукоба Русије и Украјине. НАТО намерава да заоштри однос према БиХ како би покушали да ту земљу увуку у савез. И идеалан моменат је формирање власти.
У БиХ, указују наши саговорници, одвија се сценарио сличан оном у Црној Гори која је постала чланица НАТО без референдума. Ту су о чланству одлучили политичари, а не грађани, иако је више од 80 одсто становништва било против.
- Када поручује да је Република Српска под руским утицајем и да представља руску тврђаву, НАТО мора да зна да је РС српска тврђава у БиХ - истиче Перишић.
Слободан Жупљанин, декан бањалучког Факултета за безбедност, каже, за "Новости", да НАТО жели да стави шапу на сваку тачку земаљске кугле за коју процене да је у њиховом интересу, а БиХ очигледно јесте.
- Уколико желе да уклоне било чији страни утицај у БиХ, зашто се прво НАТО не склони.
Република Српска им је јасно рекла да не жели у НАТО. Сарадња и партнерство није проблем. Бесмислена је теза из НАТО да желе јачи утицај у БиХ како би спречили неки наводни руски утицај. Па, Руса овде нема. Све претње које постоје у БиХ долазе управо од НАТО који је креирао климу подела - прво искреирају кризу, а онда желе да управљају истом - истиче Жупљанин.
РУСИ И КИНЕЗИ КАО ЧУВАРИ
СРПСКА треба да истраје на ставу о војној неутралности. НАТО је организација која иза себе оставља сиромаштво, крв, сузе... Треба пустити народима у БиХ да одлуче о војним савезима. БиХ треба да донесе одлуку, наравно, поштујући став Српске, а он је јасан - против уласка у НАТО и за неутралност - каже Жупљанин.
Он не искључује ни могућност да РС затражи да у саставу снага за стабилизацију и чување мира, а које су у БиХ, буду и војници из Кине, Русије, Србије, а не само Немци, Енглези, Аустријанци и Американци.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)