ГРАЂАНИ МУКУ МУЧЕ СА ДЕПРЕСИЈОМ: Употреба лекова за смирење у Републици Српској последњих месеци у порасту
КОНЗУМАЦИЈА лекова за смирење у Српској је повећана у протеклим месецима, а на Клиници за психијатрију УКЦ РС збрињавају се пацијенти од три до 90 година старости, потврђују лекари.

Бањалучка Клиника за психијатрију, Фото "Фејсбук"
Добрила Тодоровић, специјалиста психијатрије из Центра за заштиту менталног здравља Бањалука, каже да иако постоји оправдана употреба тих лекова, постоје и они несавесни грађани који узимају лекове за смирење на своју руку.
- Људи чудним начинима долазе до медикамената за смирење, узимају их по свом нахођењу што доводи до стварања зависности и смањивања ефикасности дејства лекова - каже Тодоровићева и додаје да се лекови за смирење најчешће прописују код стресних стања, страха, панике, напетости, тескобе и несанице.
С обзиром на повећану стопу самоубистава у последњих неколико месеци, евидентно је да постоји потреба за стручном помоћи.
- На више нивоа се мора деловати како бисмо развили свест о битности психичког здравља и о потреби да се на време тражи помоћ психијатра код постојања тегоба. Битна је и улога породице, пријатеља, радног окружења јер све то утиче на ментално здравље - рекла је Тодоровићева.
Начелница Клинике за психијатрију, проф. др Нера Зивлак Радуловић каже да УКЦ РС, односно Клиника за психијатрију, броји 100 болничких капацитета.
- Примају се пацијенти свих узраста, деца од три године, а имали смо пацијента и са 90 година. Свака криза која је са собом носила повећане животне и менталне напоре, носи и повећање броја пацијената из одређених категорија, али највише акутних стресних реакција, поремећаја прилагођавања и депресије - изјавила је Зивлак Радуловић за "Новости".
ЗА МЕДИКАМЕНТЕ 22,5 МИЛИОНА
СТАТИСТИКА Агенције за лекове и медицинска средства БиХ показује да су у 2021. из групе антидепресива, финансијски највећи удео су имали "есциталопрам", "сертралине" и "пароксетин". Из групе анксиолитика највећи промет је имао "бромазепам", а из групе хипнотика и седатива "золпидем". Увезено је и произведено лекова за смирење у укупној вредности око 22,6 милиона КМ.
Препоручујемо

ЈОШ ЗАТВОРЕНА ВРАТА УКЦ: Болнице широм РС поново дозвољавају посете пацијентима
21. 04. 2022. у 07:13

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

"ОЛ СТАР" СЕ МЕЊА ИЗ КОРЕНА, Никола Јокић ће добити прилику да заблиста као никада! (ВИДЕО)
НБА лига је донела одлуку да из корена промени формат "ол-стар" меча, потврдио је комесар лиге Адам Силвер.
04. 06. 2025. у 21:50

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (0)