ПУЦА СВАКИ 6. БРАК: Све више парова у Српској одлучује се на прекид заједничког живота
У СРПСКОЈ је све мање склопљених бракова, а с друге стране, број развода расте из године у годину.

Архива Новости
Бројни су разлози због којих се парови одлучују на окончање заједничког живота, али оно што забрињава је да често нема ни покушаја да се брак сачува.
Према подацима Републичког завода за статистику, у првих девет месеци ове године у Српској је склопљено 3.388 бракова, док је у истом периоду било 555 развода. У 2021. матичари су склопили 5.286 брачних заједница, док је 868 бракова прекинуто. Те бројке су поражавајуће - чак 16 одсто венчаних у Српској заврши разводом, што даље значи да сваки шести брак пропадне!
У највећем граду Српске склопи се највише брачних заједница годишње, самим тим има и највише развода. У Центру за социјали рад Бањалука кажу да су жене те које најчешће покрећу развод и то у старосној доби од 30 до 40 година. Појашњавају да свако покретање развода прати и поступак покушаја мирења парова.
- Ове године поднета су 232 захтева за поступак мирења брачних парова. Најчешћи разлози које супружници наводе су недостатак комуникације између супружника, прељуба, насиље и друштвене мреже - навели су у Центру за социјални рад и додали да је број парова који одустане од развода занемарив и на тај начин сачува се око три брака годишње.

Александар Милић, Фото printskrin jutjub dnevnick portal
Психолог Александар Милић каже да је себичност једног од партнера главни разлог због чега брак доживи крах.
- Тачно је да имамо све више развода, али и све мање склопљених бракова. У почетку заједничког живота то обично буде складно, али долази до промена у човеку, начину живота, околностима. Често парови смањују и прекидају комуникацију, због чега се губи емотивна повезаност, прекидају се интимни односи. Једни друге занемарују, и после тога долази до прељубе, вербалног, понекад и физичког насиља, на крају и развода - наводи Милић.
Милић, ипак, наводи једну позитивну ствар - све је више и брачних парова који траже помоћ стручњака и иду на брачна саветовалишта.
- Долазе због индивидуалних потешкоћа или проблема у заједничком животу, али важно је да желе да очувају брак. Уколико постоји воља са обе стране, брак има добру шансу да се сачува. Али уколико имамо психопатску личност са једне стране, која је егоиста, нема емпатију, која не увиђа своје грешке, и која не мари за породицу, таква заједница се не може сачувати - каже Милић.
Истиче да млади брачни парови морају уважавати једни друге, али и повећати ниво толеранције.
- Морају увидети позитивне стране једних у другима, вредновати оно што њихови супружници имају. Битно је и да се друже и да излазе. Уколико увиде да постоји проблем у браку, важно је да се обрате стручњаку - истиче Милић.
НАЈСТАРИЈИ И НАЈМЛАЂИ
НАЈСТАРИЈИ младожења у РС у прошлој години имао је 84 године, а невеста 80. Најмлађи младожења који је лане закључио брак имао је 18 година, а невеста 16.
Просечна старост невесте је 29,2 године, док први брак у просеку жене закључују са 27,5 година. Просечна старост мушкарца је 32,3 године, а први брак младожење склапају у просеку са 30,4 године.
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)