ЕНЕРГЕТИКА ЗЛАТНА КОКА ЗА ИНВЕСТИТОРЕ У СРПСКОЈ: Прошле године основано на десетине предузећа

Срђан Мишљеновић

06. 03. 2023. у 16:00

У СРПСКОЈ је, према подацима Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге РС (АПИФ) у 2022. години, основано 1.046 предузећа, што је за 190 фирми више у односу на исти период претходне године. У току прошле године, угашено је 246 предузећа, што је за 55 мање у односу на 2021.

ЕНЕРГЕТИКА ЗЛАТНА КОКА ЗА ИНВЕСТИТОРЕ У СРПСКОЈ: Прошле године основано на десетине предузећа

Фото: ЕПА

Посматрано по делатностима, лане је највише основано фирми у сфери производње електричне енергије и то 85, што је за три пута више него годину раније.

Након енергетског сектора следе фирме за саветовања, њих је основанао 76, а затим ту су и 53 предузећа отворена у области рачунарског програмирања, 49 у области изградње стамбених и нестамбених зграда, док се њих 35 односило на трговину на велико.

Економисти кажу да је у Српској у последњих неколико година експлодирало улагање у енергетски сектор, отварају се соларне електране, ветро-паркови, мини-хидроцентрале, а све то је резултат поједностављених процедура око формирања фирми.

Зоран Павловић, економски аналитичар, каже да су инвеститори постали свесни да где год постоји могућност да поставе системе за производњу струје то и ураде.

Он истиче да је РС препознала да има шансу да привуче инвеститоре и постане погодно тло за овај сектор, па су и процедуре за оснивање фирми у енергетском сектору сада много једноставније, јер нема више бројне папирологије.

- Такође улагања у енергетски сектор нису превелика и анализе показују да се инвестиција у производњу електричне енергије враћа за неколико година, што је веома прихватљиво за инвеститоре - истиче Павловић.

Он истиче и да технологија везана за енергетски сектор константно напредује и доступна је широким масама што је један од разлога за повећање улагања.

УЛАГАЧИ ОД СРБИЈЕ ДО РУСИЈЕ

ОД укупног броја новооснованих предузећа у 2022. години, највећи број страних оснивача је из Србије и то 113, из Словеније 82, Аустрије и Хрватске по 25, Русије 17. Поређења ради, у 2021. години, из Србије је дошло 105 улагча, из Словеније 49, из Аустрије 17, Хрватске 15, док је из Велике Британије било седам инвеститора.

 

- Многе фирме које су некада биле само извођачи радова на изградњи разних енергетских постројења, или које су били добављачи опреме, сада саме наступају на тржишту и праве своје енергетске објекте - истиче Павловић.

Руководилац службе продаје у АПИФ, Владимир Благојевић, наводи да је на подручју РС, евидентирано и значајно смањење стечајних и ликвидационих поступака.

- Наиме, у прошлој години је покренуто 75 стечајних поступака, док су у 2021. била 124 стечаја - истиче Благојевић.

Анализирајући укупан број новооснованих предузећа по локалним заједницама, највише их је у 2022. отворено у Бањалуци и то 476.

- После Бањалуке следи Бијељина са 103, Приједор са 39, у Требињу је отворено 35, док је у Добоју било 32 нова предузећа - изјвио је Благојевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза