СВЕ О ДИГИТАЛНОМ СВЕТУ: Књига о опасностима и деструктивним садржајима са интернета стиже у основне школе у РС

Срђан Мишљеновић

12. 09. 2023. у 15:14

КЊИГА "Дигитална хигијена" руских аутора Игора Ашманова и Наталије Касперска, која је посвећена опасностима дигиталног света, деструктивним групама, токсичним садржајима, малтретирању, дигиталној зависности и другим факторима који уништавају психу човека, биће поклоњена свим основним школама у Српској од стране председника РС Милорада Додика.

СВЕ О ДИГИТАЛНОМ СВЕТУ: Књига о опасностима и деструктивним садржајима са интернета стиже у основне школе у РС

КЊИГА Дигитална хигијена фото СРНА

Ово је поручено након промоције књиге у Бањалуци и састанка аутора књиге и председника РС.

Књига је изазвала пажњу јавности у Руској Федерацији и Српској, а према речима Ашманова намењена је наставницима, родитељима и старијим тинејџерима.

- Највећи проблем галопирајуће дигитализације је надгледање тог процеса и његов деструктиван утицај на психу човека. Паметни телефон у дугом року доводи до стварања "блиц свести", илузије знања, немогућности концентрације, отклона младих од породице и друштва. Постоји илузија да деца владају дигиталним технологијама. У суштини, овладала су тек брзином коришћења технологија - наводи аутор.

Декан Факултета безбедносних наука Универзитета у Бањалуци Предраг Ћеранић истакао је да је неопходно да ова књига постане део обавезне школске, али и кућне литературе, јер говори о томе како разговарати и приступити адолесцентима који претерано користе своје паметне телефоне.

Вештачка интелигенција и кодекс РФ

ИГОР Ашманов је руски стручњак који се од 1989. бави вештачком интелигенцијом и интернет технологијама. Аутор је руског концепта "хумане дигитализације", оснивач компаније која се бави мониторингом интернета на руском језику (руснет - 300 милиона корисника) и један од твораца Дигиталног кодекса Руске Федерације (скуп Закона који регулишу заштиту права човека у дигиталној сфери).

- Можемо направити поређење са електричном енергијом која је добробит човечанства, али децу учимо да се не излажу опасности јер може да убије. Тако је и са интернетом. Родитељи не уче децу о опасностима. Ова књига помаже родитељима, професорима, учитељима и васпитачима о низу опасности које доносе деструктивни покрети који су присутни на интернету а који могу да доведу до школских пуцњава, самоубиства и низ других опасности - истакао је Ћеранић.

Све оно што је у Русији било успешно примењено, ресорна министарства у РС ће то покушати имплементирати у овдашњим школама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: Дигнуто 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)

КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.

12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10

Коментари (0)

Како препознати симптоме пролећне алергије пре него што постану озбиљни?