ЈАВНИ ЛИНЧ ДОВЕО ДО НОВЕ ТРАГЕДИЈЕ: После самоубиства жене у Бањалуци - Неопходно да „сајбер насиље“ буде дефинисано као кривично дело

Милена Грубор
Милена Грубор

11. 11. 2023. у 12:30

ЈАВНОСТ још увек није заборавила случај момка из Лакташа који је пре годину дана извршио самоубиство након исмевања на друштвеним мрежама.

ЈАВНИ ЛИНЧ ДОВЕО ДО НОВЕ ТРАГЕДИЈЕ: После самоубиства жене у Бањалуци - Неопходно да „сајбер насиље“ буде дефинисано као кривично дело

шатерсток

Недавно, јавни линч довео је до још једне трагедије у којој је угашен живот жене снимљене како врши нужду на јавном месту у Бањалуци. Анализирајући два случаја која су потресла Српску, адвокат Александар Јокић истиче да је насиље у нашем друштву постало основни вид комуникације. На питање да ли ће се правда дочекати у виду судског епилога, објашњава да то зависи од околности.

- Снимак суграђанке настао је у центру града, на најпрометнијој градској раскрсници, у време радног времена када се никако није могла очекивати приватност. То није случај са Дулићем који је тајно снимљен приликом интервјуа за посао. Тако да се у предмету Дулић може разматрати постојање основа сумње да је почињено једно од кривичних дела - истиче Јокић.

Када се говори о неовлашћеном снимању, говори се о кривичним делима неовлашћено прислушкивање и тонско снимање и неовлашћено фотографисање. Запрећена казна за оба кривична дела је новчана или затворска казна до једне године.

Друштвене мреже постале су простор за ширење говора мржње и позива на линч, који неретко заврши трагедијом, те је, према оцени јавности, неопходно да "сајбер насиље" буде дефинисано као кривично дело у БиХ.

Затражити помоћ институција

ВАЖНО је да свака особа зна да није сама и да постоје организације где могу да се обрате и затраже помоћ у ситуацијама када су изложени насиљу. Свака особа има право на слободу и поштовање. Живот без насиља је основно људско право, додаје Маја Ковачевић.

- Неопходно је законом уредити ту област с обзиром на то да је интернет јавни простор, и појачати информациону безбедност. Један од начина је да регулаторне агенције санкционишу медије и таблоиде, али и грађане за одређена деструктивна понашања - објашњава социолог Слободан Марић.

Психолог Маја Ковачевић говори да су потребне конкретне активности попут едукације деце и младих о позитивним и негативним аспектима интернета, о начинима његовог коришћења, и о томе како се заштитити на интернету и шта могу да предузму ако су изложени насиљу.

Опомена

ИАКО данас "пливамо" у мору сензационалистичких вести, многи медији се још увек боре за очување новинарске етике како би се глас људи и даље чуо, истакли су из медијске заједнице. Последња трагедија опомена је за појединце који су позивањем на јавни линч довели до тог исхода.

- Треба да знају какве последице насилно понашање може да има на другу особу, да се ради на развоју њихових емоционалних и социјалних вештина - истиче Ковачевићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ! Новак Ђоковић донео одлуку пред Ролан Гарос коју нико није очекивао