ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Српска језик штити и законом

С. МИШЉЕНОВИЋ

14. 11. 2023. у 09:00

НАРОДНА скупштина РС је пре две године усвојила Предлог Закона о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличког писма. Тим законом, језик српског народа и ћириличко писмо дефинисани су као нематеријално културно добро од изузетног значаја за Републику.

ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Српска језик штити и законом

Фото: Д.В.

Уредили смо систем заштите и очувања језика српског народа и ћириличког писма и прописали обавезу да се приликом коришћења у правном промету користи стандардизован облик језика српског народа и ћириличког писма. Утврђен је Савет за стандардизацију језика српског народа и ћириличког писма, као и управни и инспекцијски надзор, каже за "Новости" Жељка Стојичић, министарка просвете и културе Републике Српске.

- Овај закон представља и заједничко деловање у области језичке и културне политике Министарства културе Србије и Министарства просвете и културе Српске, дефинисано у Повељи о српском културном простору, документу који представља заједничку политику деловања у области културе Републике Српске и Србије - истиче министарка.

Министарство просвете РС је још 2017. покренуло кампању "Читајмо заједно" која за циљ има популаризацију и промоцију књижевности и културе читања. У 2022. је концепт кампање био заснован на заштити ћириличног писма и промоцији домаћих младих уметника и дизајнера.

- Крајњи циљ кампање био је да се укаже на основни проблем када је у питању заштита и коришћење ћириличног писма, а то је заправо недостатак довољног броја одговарајућих ћириличних фонтова у контексту графичког дизајна. Студенти Академије уметности у Бањалуци и Академије ликовних уметности у Требињу доставили су на јавни позив, који смо расписали, дизајн плаката са илустрованим приказом слова азбучног писма. Изабрано је 15 решења десет студената која су у октобру, месецу књиге, приказани на билбордима, што је имало велики одјек у јавности - наводи министарка Стојичић.

Примат у односу на латиницу

КАДА се говори о заступљености ћирилице у образовном систему Српске, министарка истиче да је ћирилица значајно заступљена у образовном систему Српске и има примат у односу на латиницу.

- Уџбеници су штампани на ћирилици, ћирилица је писмо које се прво научи у школама, а и већина лектира је штампана на ћирилици - каже Стојичићева.

Према њеним речима, једна од важних мера је промоција и афирмација ћирилице кроз изражену подршку домаћим издавачима да објављују књиге писане ијекавицом на ћириличком писму.

- Министарство просвете је успоставило систем редовног годишњег откупа књига од издавача, а значајно се подржава и издавачка делатност Удружења књижевника Српске, Друштва чланова Матице српске - огранак у Српској, као и активности Друштва наставника РС - појашњава министарка.

На питање "да ли је ћирилица довољно заступљена у Српској, јер многи натписи су на латиници и стиче се утисак да је више латинице него ћирилице у јавном животу", министарка одговара: У сарадњи са организацијама и установама којима је заштита и очување језика и писма једна од примарних одредница делвања, требало би отворити дијалог о тим питањима у медијима и инсистирати да веб презентације и портали институција, културних, образовних и јавних установа буду на ћирилици и на енглеском.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације