ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Масовно штампати књиге на ћирилици

С. МИШЉЕНОВИЋ

07. 12. 2023. у 08:30

ЈЕДАН од начина да се заштити ћирилица као писмо је и да се књиге штампају масовно на ћирилици.

ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА:  Масовно штампати књиге на ћирилици

Фото А. Станковић

То подразумева штампање свих уџбеника на ћирилици, али и књижевних дела која ће бити доступна грађанима. Књижевници и издавачи кажу за "Новости" да то једно од решења како би се заштитила ћирилица и била више у употреби али додају да постоје и проблеми код издавања књига на ћирилици.

Писац Горан Дакић, каже да је објавио четири књиге и све четири су штампане на ћирилици па је дакле, како каже, његов став око ћирилице веома јасан.

- Устав је по питању писма у Српској више него јасан: у употреби су два писма, ћирилица и латиница. Највећи број издавача, колико је мени познато, пушта писца да се сам одлучи које ће писмо ићи у штампу. И ту не би требало бити неког нарочитог спора - истиче Дакић.

Даље како тврди, не зна да ли постоји институционална заштита ћирилице као еминентно српског писма.

- Мислим да не постоји, као што мислим да многи о томе само декларативно брину, али ништа не раде. Својевремено је, пре безмало 20 година, "Глас" објавио текст у којем је "прозвао" централну апотеку у Господској улици зато што им је "фирма" била на латиници. Фирма је у року од два дана замењена ћирилично. Али, то је, што рекао рокер из Чачка, било неко лепше и срећније време. Подсетио бих да је Пекић, према тврдњама његове супруге, све књиге штампао латиницом. А нико не може да тврди да је велики писац био приморан на то - истиче Дакић.

Ослобођење пореских намета

КЊИЖЕВНИЦИ поручују да би примера ради, књиге чије се објављивање у целини или делимично финансира буџетским средствима требало да се обавезно штампају ћирилицом, а можда и да буду ослобођене свих пореских намета.

Борис Максимовић, један од издавача у РС, каже да кад је реч о томе зашто се књиге више штампају на латиници него на ћирилици, има више разлога, али да је главни у томе што они који их штампају рачунају на већу публику.

- Наше тржиште је јако мало и свако проширење је и више него добродошло. Да би се штампало више књига на ћирилици потребно је да се штампа више књига генерално, па ће процентуално више њих бити и на ћирилици. Но, да би се више књига штампало потребно је да услови за бављење издаваштвом код нас буду далеко бољи, а с овим задњим ребалансом буџета постали су изузетно лоши - истиче Максимовић.

Додаје да сада имају парадоксалну ситуацију где су принуђени да послују 100 одсто тржишно, дакле, да малтене сав свој приход остварују од продаје књига, а читаво тржиште, не само Српска већ и цела БиХ - толико су мали да је такав задатак на корак од немогућег, јер у читавој држави живи мање људи него у Београду с околином.

- Мало се књига штампа на ћирилици јер оне не само да се не могу пласирати у Хрватску већ је и у Србију јако тешко ући. Тренутна ситуација је таква да књиге иду готово искључиво из Србије ка Српској и БиХ, а врло мало у обрнутом смеру - каже Максимовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ЦЕО СВЕТ СЕ СПРЕМА ЗА ЛУДНИЦУ У АМЕРИЦИ: Клади се на изборе и наплати своје познавање политике