МАЛИШАНИ ОДРАСТУ ЧЕКАЈУЋИ НА НОВЕ РОДИТЕЉЕ: Усвајање деце у Републици Српској ретко се остварује

Невена Бунић
Невена Бунић

18. 12. 2023. у 14:10

ПРУЖАЊЕ дома и родитељске љубави деци који немају мајку и оца или због различитих околности су одузети од биолоших родитеља, један је од најхуманијих позива, међутим тај чин у Српској се ретко остварује - у току године се усвоји тек неколико малишана.

МАЛИШАНИ ОДРАСТУ ЧЕКАЈУЋИ НА НОВЕ РОДИТЕЉЕ: Усвајање деце у Републици Српској ретко се остварује

Фото: Ансплеш

Према подацима Министарства здравља и социјалне заштите РС, прошле године усвојено је седам малишана, док је годину раније тај број био дупло мањи.

- У 2022. је било пет потпуних и два непотпуна усвојења. У 2021. су забележена само три непотпуна усвојења - навели су у Министарству.

У просеку, годишње се усвоји двоје или четворо деце. Број усвајања је заиста мали, поготово ако се узме у обзир велики број дечака и девојчица који су смештени у установе.

Према подацима из центара за социјални рад, у 2022. у Српској је било укупно 278 деце без родитељског старања. Они се смештају у Дом за децу и омладину без родитељског старања "Рада Врањешевић" у Бањалуци, или се збрињавају у хранитељским или сродничким породицама.

У Дому "Рада Врањешевић" су нам потврдили да код њих борави 70 корисника, од беба до студената.

Захтеви се подносе Центру

ПРОЦЕС усвајања почиње подношењем захтева Центру за социјални рад. У бањалучком центру до овог месеца је било 27 поднетих захтева за усвојење.

- У 2022. години било је 30 захтева, а реализовано је једно усвојење. У 2020. је поднето 26 захтева, а у 2021. години 33 захтева за усвојење, а ниједно није реализовано - кажу у Центру за социјални рад Бањалука.

- Деца без родитељског старања нису само деца без родитеља, већ и деца родитеља који су привремено или трајно спречени да обављају ту дужност. У том смислу, деца чији су родитељи привремено спречени да брину о њима, нису потенцијални усвојеници - појаснили су у Министарству.

Компликоване процедуре усвајања су свакако главни разлог због којег малишани не могу да добију "нове родитеље". Парови који желе да усвоје дете, морају проћи низ провера како би се са сигурношћу утврдило да су подобни за ту улогу.

Овде нема простора за грешке, мора се утврдити који су мотиви родитеља за усвајање и да ли су они способни да се брину о детету, рекла је за "Новости" омбудсман за децу РС Гордана Рајић.

- На мали број усвојене деце у појединим случајевима "криви" су и избирљиви парови. Било је случајева да траже одређену доб или пол детета, обично желе да усвоје дете у раном узрасту док су још бебе. Било је и случајева кад нису желели децу са здравственим тегобама - рекла је Рајићева.

Новим законским изменама, које су недаво ступиле на снагу, дошло је до поједностављења процеса усвајања.

- Према старом Породичном закону, могло се потпуно усвојити дете до пет година, а сада се могу усвојити и деца до 10 година. Било је случајева да се покрене поступак усвајања док дете има три године, а због дуге процедуре, оно наврши пет година, и више нема статус усвојеника - рекла је Рајићева.

Нове измене Породичног закона донеле су сређену базу података о деци усвојеницима и паровима који усвајају децу у Српској.

- Раније је био случај да занитересовани иду од града до града и подносе захтеве центрима за социјали рад. Многи су одустајали од усвајања, јер је то било превише стресно - рекла је Рајићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КАКО ЈЕ ИЗГЛЕДАЛО АЛЕКСАНДРОВО СТУДИРАЊЕ НА КИМ: КФОР је под пуном ратном опремом стајао испред факултета! (ВИДЕО)