ДОДИК: Уставним судом БиХ управљају муслимани и странци да сруше Дејтон

С. МИШЉЕНОВИЋ

03. 01. 2024. у 13:48

СРПСКА не верује Уставном суду БиХ, јер је декадентан и вођен настојањима појединих западних земаља и муслиманских политичара да буде урушен Дејтонски мировни споразум.О ва институција је радила на штету Устава БиХ, али и српског народа и Републике Српске,поручио је Милорад Додик председник РС.

ДОДИК: Уставним судом БиХ управљају муслимани и странци да сруше Дејтон

Фото: Д. Гаврић

-Одлазак страних судија и поништавање свих неуставних одлука, услов је Српске, која до тада неће бирати судије. Српска је раније је бирала судије Уставног суда БиХ у доброј мери уверена да је могућа правичност у погледу деловања овог суда, рекао је Додик. Он је подсетио да последњих 20 година ово није било могуће и да је Уставни суд БиХ изгубио легитимност.

- Зато РС не може да верује овој институцији. Судије Срби тамо су служили као декор, а не као конструктивни дио заштите Устава, не само Срба и РС, већ и уставних вредности. То су злоупотребили до те мере да је све постало бесмислено, категоричан је Додик.

Он је каже да двојица судија из Српске неће бити изабрана док не буде регулисан нови састав Уставног суда, те да му буду одузете неуставне надлежности и правила која је сам себи прибавио.

- Уместо страних судија, треба бирати домаће, што би било решење, али политичка елита Бошњака не жели разговоре о овој теми, јер им је циљ да са три стране судије и Бошњацима у Уставном суду наносе штету РС. Једнога дана, могу да донесу одлуку да нема Српске и да се не смемо бунити. Ако знамо састав овога суда, онда знамо шта нас очекује, а то је прича о имовини, грбу и много чему шта су нам урадили, рекао је Додик.

Од 1. јанура у Уставном суду БиХ остало је шест од девет судија - двоје бошњачких, један хрватски и троје страних судија из Албаније, Њемачке и Швајцарске. РС неће давати судије у овај суд јер је доносио одлуке да сео дузме имовина РС.

Председник РС поручио је и да би одрицање од 9. јануара, када се прославља Дан Републике, значило одрицање од себе и своје историје, односно прихватање спремности да се слуша диктат муслимана и странаца.

- То није могуће. Срби су тог 9. јануара 1992. године на Палама донели одлуку историјског карактера, једнако као што је ту одлуку на референдуму 99 одсто њих потврдило да овај датум јесте Дан Републике, рекао је Додик новинарима у Бањалуци.

Додик је поручио је да не постоји сила која би могла да забрани обиљежавање 9. јануара, те нагласио да је поносан на српски народ који се окупља око тог празника. - Не може неко са стране доћи и рећи шта ћемо обележавати. То је једнако као да би неко дошао и рекао да 7. јануара није Божић већ неки други дан. Дан Републике је 9. јануар и не може бити ниједан други датум!, истакао је Додик.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове