ПАДАЈУ РАТЕ КРЕДИТА!: Европска централна банка смањује еурибор, што ће се одразити на ниво камата у Српској
НАКОН турбулентне прошле године када су банке у Српској подизале камате и рате активних кредита грађана јер је еурибор, референтна каматна стопа на европском банкарском тржишту константно расла, ова година је започела њеним падом, а то ће значити у пракси и смањење рата кредита грађанима, кажу стручњаци за "Новости". Истичу да би еурибор могао бити спуштен са четири на око три одсто.

Грађани се све ређе одлучују за нове позајмице, Фото Н. Фифић
Зоран Павловић, економски аналитичар, каже да је инфлација због које је Европска централна банка (ЕЦБ) подигла еурибор прошла, а то ће се одразити на пад камата у банкама.
- Процена из ЕУ је да високе камате сада штете развоју индустрије и економије и да је време да се смање. За наше грађане то значи да ће банке које примењују еурибор морати да смање камате и отплатни план кредита мора бити коригован. Односно, отплатне рате за грађане се смањују како буду падале камате у отплати кредита - појашњава Павловић.
Срђан Шупут, директор Агенције за банкарство РС каже да очекује најаве које долазе из ЕЦБ и америчке Федералне резерве да ће доћи до смањења каматних стопа и еурибора.
- Иначе, еурибор је већ неко време у паду, што је један од показатеља да ће у наредном периоду доћи до пада каматних стопа. Процене су да ће еурибор бити спуштен можда и на три одсто - навео је Шупут.
За трећину већа добит
УСЛЕД повећања камата банке у БиХ су прошлу годину завршиле са рекордним профитом који износи око 580 милиона КМ. Тако су банке у Федерацији БиХ имале нето добит од 430 милиона, а у РС око 150 милиона КМ. Добит банака у БиХ се лане повећала у односу на 2022. годину за 30 одсто!
Истакао је да су то добри показатељи и да кредити треба да буду јефтинији.
Колико су грађани били погођени скоком еурибора доказ је и пример једне Бањалучанке којој је банка за годину дана три пута повећала каматну стопу на стамбени кредит.
- Уговорили смо 3,7 одсто камату на кредит. Сада износи чак 7,5 одсто. Рата за стамбени кредит је на почетку била око 800 КМ, а сада треба сваког месеца да платим банци 1.100 КМ. Рата ми је већа за 300 КМ. То је неиздрживо - испричала је Бањалучанка, којој је одобрен кредит са промењивом каматном стопом, односно каматом која је везана за еурибор.

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

"ЦИНИЧАН - У ПОЗИТИВНОМ СМИСЛУ": Москва о Трамповим покушајим да оконча ратове
ПРИСТУП америчког председника Доналда Трампа у вођењу дипломатије кроз склапање трговинских договора "прилично је циничан", али у позитивном смислу, изјавио је у петак представник Кремља Дмитриј Песков.
05. 09. 2025. у 19:51
Коментари (0)