УПАО У СИСТЕМ БРАТУНАЧКЕ ФИРМЕ: Нова пријава против бањалучког хакера Борковића

Срђан Мишљеновић

10. 02. 2024. у 05:00

УПРАВА криминалистичке полиције МУП-а Републике Српске поднела је тужилаштву нову пријаву против бањалучког хакера Аљоше Борковића због неовлашћеног приступа рачунарима фирме ТРБ ("Технички ремонт Братунац").

УПАО У СИСТЕМ БРАТУНАЧКЕ ФИРМЕ: Нова пријава против бањалучког хакера Борковића

Фото Shutterstock

У МУП Српске наводе да је извештај поднет ОЈТ у Бањалуци због сумње да је А. Б. починио кривично дело неовлашћен приступ заштићеном компјутеру, компјутерској мрежи, телекомуникационој мрежи и електронској обради података.

- За наведеног постоји основ сумње да је током 2020. коришћењем лажног налога електронске поште довео у заблуду запослене једног правног лица из Братунца, које је верујући да се ради о веродостојном пошиљаоцу, активирало налог електронске поште, што је без њиховог знања омогућило приступ компјутеру оштећеног и пребацивање података са компјутера и на компјутере оштећеног правног лица - наводи се у саопштењу.

У МУП Српске упозоравају грађана да не остварају сумњиве мејлове, и да у случају било какве сумње у потенцијални напад, без одлагања пријаве најближој полицијској станици.

Против Борковића је МУП Српске досада поднео више пријава, али је он недоступан истражним органима и сумња се да је у Србији. Пре два дана Борковић је пријављен због сумње да је средином 2021. "упао" у рачунар Ивана Бегића, од кога је потом тражио 500.000 евра да у јавности не објави експлицитни снимак до којег је дошао неовлашћеним приступом заштићеном компјутеру.

Клиника

У ОКТОБРУ 2023. пријављен је да је покушао да изнуди 150.000 евра од Клинике "Костић" из Бањалуке. Борковић је хаковао систем те клинике, да би тражио да му се у криптовалути исплати 150.000 евра како би им откључао систем, и да не објави снимљени садржај.

У два наврата је пријављиван због сумње да је упадом у рачунаре покушао да изнуди новац од хрватске фирме "Петрохемија".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје

РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.

18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).

18. 05. 2025. у 09:54

Коментари (0)

АТАМАН ОДУШЕВИО НАВИЈАЧЕ ПАНАТИНАИКОСА! Шампион у појачаном саставу долази на Ф4