СТАРИ ЖИВЕ ДУЖЕ, МЛАДИ ОДЛАЗЕ: Настављају се негативни демографски трендови у Српској
РЕПУБЛИКА Српска постала је земља стараца - сваки четврти становник је старији од 65 година, говоре званични статитички подаци. Поражавајуће стање резултат је небриге власти, а уколико не буде драстичних промена, до 2070. број стараца у БиХ би се могао удвостручити, упозоравају демографи.
Одлазак становништва, мали број рођених, али и дужи животни век грађана су главни разлози који су узроковали такво стање, сматра демограф Александар Чавић.
- Природна демографска кретања и миграције су највише утицали на старосну структуру становништва. Природна кретања се односе на побољшање здравствених услова, односно елиминацију смртности у раној животној доби у задњих неколико деценија, што није негативно. С друге стране, смањио се број рођених, који као главна компонента природног обнављања становништва, доводи до тога да је свака следећа генерација малобројнија од претходне - појаснио је за "Новости" Чавић.
У таквим околностима имамо све мање младих, а све више оних који улазе у треће доба.
- Имамо јако велики број одсељавања у иностранство, а у том највише учествују младо и средњовечно-млађе становништво, од 20 до 40 година. Промене на пољу фертилитета (природног кретања) и пољу миграција, увек се рефлектују на старосну структуру становништва - истиче Чавић.
Више пензионера од радника
НЕГАТИВНИ демографски трендови у РС највише ће утицати на системе које чине окосницу друштва.
- Одрживост фондова којима се финансирају пензијско-инвалидског осигурање, здравство и образовање у директној су вези са односом броја запослених и броја уживалаца тих права, и они су угрожени са оваквим стањем. Број људи који одлазе у пензију је драстично већи од оних који почињу да раде. Самим тим смањује се и пуњење пензионих фондова - појаснио је Чавић.
Наводи да нема плана и системског решења од стране власти како би се решио тај горући проблем.
- Ако се овакви трендови наставе, имаћемо озбиљне поремећаје. Према средњој пројекцији, удео старих у 2070. би могао износити 42 одсто, што би значило да би практично пола становништва било старије од 65 година - упозорава Чавић.
Сваке године имамо и мањи број рођених, али и мање склопљених бракова. Социолог Иван Шијаковић је за "Новости" објаснио због чега је стопа наталитета све мања.
- Млади све мање ступају у брак из више разлога: слабо запослење, ниске плате, продужено школовање, стамбени проблеми и очекивање да ће то пронаћи у страној земљи. Мање бракова и низак стандард имају за последицу мањи број рођене деце - рекао је Шијаковић.
Додаје да постоје мере које би довеле до побољшања ситуације.
- Пре свега, то су већи подстицаји за домаћа предузећа, смањење корупције и повећање плата науштрб профита. Знање и образовање да буду главни критеријум за запослење. Младим паровима треба омогућити повољне стамбене кредите, смањити политичке манипулације, подизати свест о значају породице у друштву - казао је Шијаковић.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)