ХРВАТСКА ДУГУЈЕ СРПСКОЈ ПОЛА МИЛИЈАРДЕ ЕВРА ЗА СТРУЈУ, А ТРАЖИ 100 МИЛИОНА ДУГА: На помолу нова арбитража у енергетском секторту РС
НАКОН што је Рудник и термоелектрана (РиТЕ) Угљевик изгубила спор на арбитражи са "Електрогосподарством Словеније" тежак око 130 милиона КМ, и званично од јануара ове године се Српска обавезала да исплати овај новац и да део струје из Угљевика убудуће шаље за Словенију, над електроенергетским сектором РС надвила се још једна арбитражна ситуација.
Наиме, Хрватска електропривреда (ХЕП) је најавила покретање међународни арбитражног спора у којем би Рудник и термоелектрана (РиТЕ) Гацко требало да јој исплате 100 милиона евра и затезне камате, на име обештећења по основу улагања у изградњу ове термоелектране почетком осамдесетих година.
Из институција Српске истичу да су свесни да постоји реална могућност за још једном арбитражом, али поручују Хрватској да би та држава требала Српској да плати око милијарду марака вишегодишњег дуга за електричну енергију произведену у систему "Плат", односно ХЕ Дубровник, која је грађена као део система три хидроелектране Требиње, Требиње 1 и Требишњица.
Генерални директор "Електропривреде Српске" (ЕРС) Лука Петровић, наводи да је хрватска страна узела једнократно половину струје која се производила у Плату, а да нису узели предвиђених 22 одсто из Хидроелектране Требиње 1.
- У преводу, када би се све сабрало, од 1. новембра 1994. године до данас, то су огромне количине електричне енергије, које се мере преко седам терават-сати. Када то израчунате по актуелним ценама ради се о милијарди КМ дуга Хрватске према Српској за електричну енергију - истиче Петровић.
Решење је у противтужби
МЛАЂАН Мандић, бивши правобранилац БиХ каже да уколико Хрвватска настави са причом око арбитраже у случају Гацка, једино решење је противтужба.
- Улагање Хрватске у Гацко у потпуности је исто као улагање БиХ у Дубровник. Значи, Словенија и Хрватска само подносе тужбе за улагања која су била за време СФРЈ, па су након распада они нашли неке правнике и кренули да подносе тужбе или захтеве за штету. По мени, то није ни морално ни правно основано, зато мислим да БиХ и Српска треба да бране своја права и да на могућу тужбу одговоре противтужбом - рекао је Мандић.
Из ЕРС кажу да су већ ангажовани адвокатски тимови за решавање спорова. Са ХЕП-ом ће се комуницирати путем Правобранилаштава Српске и БиХ, а ако договора не буде, решење је арбитража.
Петар Ђокић, министар енергетике РС, сматра да обе стране требају тежити проналаску споразумног решења прихватљивог за све.
- Арбитража може бити окончана само како очекује једна страна, а уколико постигнемо споразум онда би могле бити задовољне обе стране - поручио је Ђокић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)