СИЈЕКОВАЦ ТРАЈНО СВЕДОЧАНСТВО О ЗЛОЧИНУ НАД СРБИМА: Обележене 32. годишњица масовног убиства српских цивила код Брода
У СИЈЕКОВЦУ код Брода, данас су обележене 32 године од злочина над недужним српским цивилима у овом селу који су починиле оружане снаге из Хрватске и паравојне муслиманско-хрватске јединице из БиХ.
Подсећамо, 26. марта 1992. године, у Сијековцу је убијено девет српских цивила, а наредних дана убијено је још 37 Срба из овог приградског насеља. Најмлађа жртва свирепог злочина имала је 17, а најстарија 72 године.
Био је то први масовни злочин и пре него што је почео оружани сукоб у БиХ, док је у злочиначком походу запаљено 15 кућа и црква. Након тог злочина, хрватске и муслиманске хорде зла су наставиле са убијањем српских цивила на том подручју, а о свирепости говори и масовна гробница пронађена 2004. на овом подручју у којој су пронађени остаци 59 српских цивила, међу којима је било 23 деце.
Помен жртвама из Сијековца служио се у порти Цркве Свете Огњене Марије, а присуствовали су председник РС, Милорад Додик, председник Народне скупштине РС Ненад Стевандић.
Председник Додик рекао је да је Сијековац трајно сведочанство о нехуманости и злочину над српским народом који је остао некажњен, и поручио судијама и тужиоцима у Српској да им нико не брани да одговорне приведу правди.
Додик је истакао да је ово место симбол злочина над Србима и почетка рата у БиХ у коме је највише страдао српски народ. Додао је да је после тога све било усмерено ка циљу да се прикаже да су Срби ти који су чинили злочине, а у ствари су били највећи страдалници.
Додик посетио мајку - хероја
ПРЕДСЕДНИК Милорад Додик је у Сијековцу посетио мајку-хероја, Миљу Зечевић, којој су 26. марта 1992. на кућном прагу убијена три сина Петар, Васо, Милан и супруг Јован. Зечевиће су, са још 42 Срба из Сијековца, побили припадници регуларне Војске Хрватске и паравојних хрватско-муслиманских јединица, пре званичног почетка рата у БиХ.
- Згурали су нас у БиХ да би наводно постигли мир, али Срби нису ништа добили од БиХ јер их и даље процесуирају за наводне ратне злочине, док за српске жртве рата нема правде - истакао је Додик.
Нагласио је да Тужилаштво и Суд БиХ и даље раде на томе да највише процесуирају Србе за злочине које нису починили, а у последње време желе да процесуирају и руководство Српске.
Председница Републичке организације Исидора Граорац поручила је да се мора неговати култура сећања и обилазити ова места.
- Срби морају да се сећају шта се дешавало у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату како се такви брутални злочини никада више не би поновили - навела је Граорац.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)