ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ У ЉУБИЊУ ПРОМЕНИЛИ УЗГОЈ КУЛТУРА: Лук уместо дувана
ОПШТИНА Љубиње деценијама била је позната по узгајању дувана, али пољопривредници из тог краја у све већем броју сада се опредељују за садњу црвеног и белог лука који је постао доминантна пољопривредна култура тог краја.
Д. Цураћ
Према садашњим проценама, чак 10 посто обрадивих површина засађено је црвеним и белим луком, односно око 25 хектара, што је највише у последњих 10 година. Потражња и цена варирају од године до године.
- Последњих година све више се сади лук и знатно је смањена површина под дуваном. Народ тражи културе које би замениле дуван, а будући да је прошле године лук продат по повољној цени, све већи број пољопривредника ове године одлучује се на његов узгој - рекао је шеф Одсјека за привреду у општини Љубиње Драгољуб Сорајић.
Осим повољне цене, узгајивачима лука у Љубињу наруку иду релативно повољни климатски услови и солидни приноси.
Слободан Топаловић са узгојом лука почео је пре осам година, а у марту ове године засадио је 15 дунума.
Нема откупа
ОТКУПА лука још увек нема, па сви вишкови заврше на велетржиници или на зеленим пијацама у Херцеговини. Улагање по дунуму је од 800 до 1.100 КМ. Према тренутним подацима, око 80 породица у Љубињу ове године се одлучило за узгој лука.
- То је најлакша продаја. Данас се извади, сутра одмах на пијацу, нема складиштења, нема чувања - каже Топаловић.
Произвођачи посебно истичу прошлу годину, када се тражио килограм више, а цена је била од 1,3 до 1,5 фенинга по килограму. Површине под луком мање су у односу на оптималне, зато што у Љубињском пољу не постоји наводњавање.
ПОКОЉ РУСА КОД ПОКРОВСКА, ОБЈАВЉЕНИ СНИМЦИ: Кренули у напад под окриљем магле, погинуло око 90 војника (ВИДЕО)
УКРАЈИНСКЕ снаге одбиле су велике руске нападе у једном дану у правцу Покровска, у Доњецкој области, усмртивши око 90 руских војника, јавља Кијев пост.
01. 02. 2026. у 16:56
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)