КИВИ БУЈА И НА БАЛКАНУ: Промена климатских услова у РС омогућила и узгајање тропског воћа

Тајана Цвијетић

28. 05. 2024. у 15:39

ПРИМЕРИ садње тропског воћа у Српској су све чешћи, па тако можемо видети различите сорте које се пре неколико година нису садиле код нас, а најбоље нам, како кажу саговорници "Новости", успева киви.

КИВИ БУЈА И НА БАЛКАНУ: Промена климатских услова у РС омогућила и узгајање тропског воћа

Фото: Тајана Цвијетић

Драгоја Дојчиновић, председник Удружења воћара РС, каже да се клима променила и тако нам донела мало другачију сорту воћа која је, ипак, уз сву вољу и жељу, захтевна за наше поднебље.

- Клима се променила и киви успева у већини делова Српске, изузев у планинским пределима, али нерадо то саде јер немамо ми адекватну технологију. Наранџе и лимун се углавном саде у Херцеговини, док Семберија и Поткозарје нису баш идеални за то воће - каже Дојчиновић.

Додаје да су ризични и скупи такви засади.

- Природа је и чудо и са њом се тешко борити, да засадимо један хектар тропског воћа, а наиђу хладноће, никад се не зна каква ће зима да буде, и све уништи. У многим деловима Српске нема пуно ни воде, а то воће тражи велику количину воде. Немамо довољно ни сунца, нити довољно топлих дана и колико треба хладних дана, све то има своје и струка мора о томе да одлучи. Углавном се сади за домаћинство, а када би се садили хектари, то би изискивало много трошкова и ризика - сматра Дојчиновић.

Власник једног бањалучког расадника Драго Наранџић гаји различите врсте егзотичник биљака и цитруса.

Услови

МЕТЕОРОЛОГ Анђелко Савић каже да је наша умерена континентална клима најбоља на свету, али ипак није за тропско воће. Како каже, тропско воће може успевати на Медитерану, и у знатно топлијим крајевима, али код нас баш и не.

- Имамо различите врсте цитруса, а поред тога и чуваркуће, углавном егзотичне биљке, а што се тиче егзотичних биљака тражимо оне које могу да буду напољу, а цитруси не могу. Они се морају зими склонити. Имамо сибирски лимун, који може да презими у земљи, и не заштићује се - истиче Драго.

Цитруси нису захтевни за одржавање, само што се зими морају унети у просторију, а лети могу бити било где, додаје Драго, који у својој разноликој понуди има маслине, нар, тамарис, тису, магнолију, јапанску трешњу.

Каже да се цене саднице лимуна крећу од 20 до 50 КМ, а све зависи од величине и старости стабла.

Саво Марковић из Бањалуке киви сади ваћ 10 година.

- Видели смо киви код рођака у Србији, па смо се и ми одлучили да покушамо са садњом тог тропског воћа, и успело нам је, сваке године имамо око 50 килограма кивија - говори Саво и закључује да је киви јачи од зиме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

ПРЕГОВОРИ СУ У ТОКУ: Стефано Пиоли напушта Роналда и враћа се у Серију А?!