КИВИ БУЈА И НА БАЛКАНУ: Промена климатских услова у РС омогућила и узгајање тропског воћа

Т. ЦВИЈЕТИЋ

28. 05. 2024. у 15:39

ПРИМЕРИ садње тропског воћа у Српској су све чешћи, па тако можемо видети различите сорте које се пре неколико година нису садиле код нас, а најбоље нам, како кажу саговорници "Новости", успева киви.

КИВИ БУЈА И НА БАЛКАНУ: Промена климатских услова у РС омогућила и узгајање тропског воћа

Фото: Тајана Цвијетић

Драгоја Дојчиновић, председник Удружења воћара РС, каже да се клима променила и тако нам донела мало другачију сорту воћа која је, ипак, уз сву вољу и жељу, захтевна за наше поднебље.

- Клима се променила и киви успева у већини делова Српске, изузев у планинским пределима, али нерадо то саде јер немамо ми адекватну технологију. Наранџе и лимун се углавном саде у Херцеговини, док Семберија и Поткозарје нису баш идеални за то воће - каже Дојчиновић.

Додаје да су ризични и скупи такви засади.

- Природа је и чудо и са њом се тешко борити, да засадимо један хектар тропског воћа, а наиђу хладноће, никад се не зна каква ће зима да буде, и све уништи. У многим деловима Српске нема пуно ни воде, а то воће тражи велику количину воде. Немамо довољно ни сунца, нити довољно топлих дана и колико треба хладних дана, све то има своје и струка мора о томе да одлучи. Углавном се сади за домаћинство, а када би се садили хектари, то би изискивало много трошкова и ризика - сматра Дојчиновић.

Власник једног бањалучког расадника Драго Наранџић гаји различите врсте егзотичник биљака и цитруса.

Услови

МЕТЕОРОЛОГ Анђелко Савић каже да је наша умерена континентална клима најбоља на свету, али ипак није за тропско воће. Како каже, тропско воће може успевати на Медитерану, и у знатно топлијим крајевима, али код нас баш и не.

- Имамо различите врсте цитруса, а поред тога и чуваркуће, углавном егзотичне биљке, а што се тиче егзотичних биљака тражимо оне које могу да буду напољу, а цитруси не могу. Они се морају зими склонити. Имамо сибирски лимун, који може да презими у земљи, и не заштићује се - истиче Драго.

Цитруси нису захтевни за одржавање, само што се зими морају унети у просторију, а лети могу бити било где, додаје Драго, који у својој разноликој понуди има маслине, нар, тамарис, тису, магнолију, јапанску трешњу.

Каже да се цене саднице лимуна крећу од 20 до 50 КМ, а све зависи од величине и старости стабла.

Саво Марковић из Бањалуке киви сади ваћ 10 година.

- Видели смо киви код рођака у Србији, па смо се и ми одлучили да покушамо са садњом тог тропског воћа, и успело нам је, сваке године имамо око 50 килограма кивија - говори Саво и закључује да је киви јачи од зиме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

ПАНИКА НА ЕУРО 2024: УЕФА увела ванредне безбедносне мере