АМЕРИКАНЦИ БРУТАЛНО ПРЕТЕ ДОДИКУ: Раздруживање не значи независност, него крај Републике Српске
СЕЦЕСИЈА или "раздруживање" Републике Српске не значи независност РС нити крај Босне и Херцеговине, него значи крај РС, поручили су из Амбасаде Сједињених Држава у БиХ, дан након што су власти тог ентитета најавиле да ће предложити "мирно раздруживање" другом БХ ентитету, Федерацији БиХ, преноси Радио Слободна Европа.
SRNA
У објави на Иксу 24. маја, америчка амбасада је навела да ови планови значе сецесију, те да је у питању "опасно, неодговорно, антидејтонско деловање које излаже ризику територијални интегритет, суверенитет и мултиетнички карактер БиХ".
Рекли су да су ово кључни интереси САД, те да ће их бранити и штитити, између осталог, "позивањем на одговорност оних који их излажу ризику".
Истичу да власти у РС објашњавају одлуку "скупином лажи и дезинформација смишљених да заплаше јавност" у том бх ентитету.
- Не постоји међународна завера да се укине РС, а господин Додик (Милорад, председник РС) не може издвојити нити једну једину изјаву иједног америчког званичника којом се позива на укидање РС - наглашавају из Амбасаде.
Додају и да "БиХ није унија два ентитета".
- Како изричито стоји у Дејтонском мировном споразуму и Уставу БиХ, БиХ је држава наследница Републике Босне и Херцеговине. Устав БиХ не даје право на сецесију или 'раздруживање' ни ентитетима ни било којој нижој административној јединици. РС може постојати само унутар БиХ - наводи се у саопштењу.
Закључују да Додикове активности "излажу ризику будућност унутар евроатлантских институција коју грађани БиХ, укључујући РС, желе", и да би пут који он предлаже "осигурао да грађани РС, њихова деца и унуци немају миран, просперитетан живот у демократији какав заслужују".
Препоручујемо
ЕВРОПЉАНЕ РАЗБЕСНЕЛА ЈЕДНА ТАЧКА ТРАМПОВОГ ПЛАНА: "То је скандалозно"
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп убацио је „клин у точак“ једних од најосетљивијих преговора који се тренутно воде у Европи, потенцијално угрожавајући напоре да се Украјини обезбеди финансирање за наставак одбране од Русије, пише Политико.
22. 11. 2025. у 07:54
НАЈВЕЋА СИЛА ЕВРОПЕ РЕАГОВАЛА НА ТРАМПОВ ПЛАН: "У принципу подржавамо"
НЕМАЧКА влада саопштила је да "у принципу" подржава план Сједињених Америчких Држава за окончање рата у Украјини, али да остаје посвећена заштити украјинског суверенитета и обезбеђивању безбедносних гаранција за земљу.
21. 11. 2025. у 12:37
На годишњицу дедине смрти, Кенедијева унука (35) саопштила да УМИРЕ - а тек што се ПОРОДИЛА! Проклетство Кенедијевих се наставља...
ЋЕРКА Керолајн Кенеди, а унука Џона и Џеки Кенеди је објавила страшне вести на годишњицу смрти свог деде. Након другог порођаја суочила се са тешком дијагнозом.
23. 11. 2025. у 14:30 >> 17:31
Коментари (3)