ДО 30. ЈУНА КОРАЦИ ЗА РАЗЛАЗ СА САРАЈЕВОМ: Бањалука формирала радну групу са задатком да спреми споразум о мирном раздруживању

С. МИШЉЕНОВИЋ

01. 06. 2024. у 15:05

РЕЗОЛУЦИЈА о Сребреници последњи је ексер у ковчег БиХ, а због константних покушаја да се сатанизују Срби и укине Република, Бањалука је донела одлуку да се започне реализација Споразума о мирном раздруживању Српске и Федерације БиХ.

ДО 30. ЈУНА КОРАЦИ ЗА РАЗЛАЗ СА САРАЈЕВОМ: Бањалука формирала радну групу са задатком да спреми споразум о мирном раздруживању

Foto: Szilard Koszticsak/MTI via AP

Влада РС је усвојила решење о именовању Радне групе за израду споразума, а тај процес ће трајати до 30. јуна. Како "Новости" сазнају, већ наредне седмице биће одржана прва седица, на којој ће се означити почетак писања документа.

- До краја месеца споразум би требало да буде спреман и да га политичко Сарајево већ има на столу. Влада ће упутити овај документ у Народну скупштину РС, пред посланике, а реално је да буде усвојен до 11. јула и обележавања страдања Бошњака у Поточарима - открива извор "Новости" из Владе РС.

О Споразуму ће бити речи на Свесрпском сабору у Београду 8. јуна, како каже извор нашег листа, јер је потребан јединствен став о потезима које ће повлачити Српска. Правни део споразума о раздруживању припремаће део радне групе коју чине: Милош Букејловић, министар правде и потпредседник Владе РС, Милимир Говедарица, правобранилац Републике Српске, Лазар Стјепановић, правни представник Републике Српске, Јелена Пајић Баштинац, генерални секретар у Кабинету председника РС, Далибор Панић, генерални секретар Владе РС.

Како ће Република Српска функционисати у сфери економије и пореза разматраће Горан Маричић, директор Пореске управе РС, а Драган Станковић, директор Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове бавиће се питањем територије и где су границе Српске. Синиша Каран, министар унутрашњих послова РС, задужен је да предложи функционисање безбедносног система Републике, али и да помогне у правним питањима пошто је професор Уставног права и био је задужен и за спровођење референдума о заштити 9. јануара, Дана Републике, који је успе - шно организован у РС.

Седница чим стигне папир

НЕНАД Стевандић, председник Скупштине Републике Српске, каже, за "Новости", да ће чим Влада упути документ о раздруживању у парламент, бити заказана седница: - Ово је мировна иницијатива као одговор на све ратнохушкачке изјаве на укидање РС и сатанизацију Срба.

Српска би, уколико се крене у процес раздруживања са Федерацијом БиХ, према речима нашег извора из Владе, одмах преузела контролу на границама са Федерацијом БиХ. Усвојиле би се одлуке у НС РС о формирању Војске РС, система безбедности и одбране, правосуђа и наплате пореза. Осим тога, Српска би вратила и грб Немањића и заставу, који су јој одузети наметнутим одлукама из Канцеларије високог представника БиХ и уз помоћ Уставног суда БиХ. Од потписивања "Дејтона" Српска је остала без више од 90 надлежности које је имала по том споразуму, а исте су јој одузете одлукама разних високих представника у БиХ. Последњи пример је покушај одузимања надлежности које се тичу имовине Српске коју Сарајево жели да упише на име БиХ. У Дејтонском споразуму, иначе, јасно пише да су ентитети власници имовине на својој територији. Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да Српска има право на одлуку о мирном раздруживању, и потврђује да ће до краја јуна РС Федерацији БиХ понудити споразум:

- Ми смо рекли да ћемо до 30. јуна то урадити, и тако ће бити. До тада ћемо направити анализу краха Дејтонског споразума, који је остао само у сегментима. Многе ствари нису уставне у овој земљи и рећи ћемо да ми не можемо да останемо у тој заједници у коју смо раније унели своју територију, своју надлежност и самосталност. Имамо право на то, без обзира на то што Американци измишљају и мисле да их се неко боји. Нису они безопасан противник, знају они свашта да ураде, али то не значи да су у праву.

"Мајке" против новог имена

ДОДИК је казао да "због свих лажи о Сребреници људи у тој општини желе да промене њен назив" и да ће се видети како то може да се уради. Он је навео да у Сребреници 11. јула није било операције, да нико није погинуо, нити је убијен, а да они обележавају тај датум, истакавши да је све што је страдало, страдало изван Сребренице.

- Зато су неки наши људи тамо у Сребреници покренули иницијативу да промене назив да се не зове Сребреница него да се да неко друго име општини - рекао је Додик. Поводом приче о промени имена Сребренице, огласиле су се и из Удружења "Мајке Сребренице" које су упутиле међународ

Додик је подсетио да је Република Српска у састав БиХ ушла као независна територија која је имала сва обележја државе:

- Ови принципи из Женеве и Њујорка су рекли да је Република Српска фактор и субјект и страна Дејтонског мировног споразума. РС је задржана као страна која може заједно са ФБиХ да чак мења Дејтонски споразум и ниједна друга структура то не може. Он каже да би за све што би се урадило у БиХ био неопходан споразум РС и ФБиХ, да ли да се концентрише или да се раздружи. - Ми рачунамо да ће то ФБиХ дочекати на звоно, да ће негативно поступати, али разумемо зашто, јер они желе од Парламентарне скупштине БиХ да направе парламент и скупштину која одлучује, а то је збир парламената и то није уобичајен парламент. А од Савета министара покушавају да направе владу БиХ. Ни једно, ни друго није тачно. Да је неко мислио да БиХ треба да буде озбиљна држава онда не би правио Парламентарну скупштину. Срђан Перишић, професор геополитике, каже, за "Новости", да су више од три деценије Бошњаци навикли да Запад удара на Србе и Српску, а да политичко Сарајево извлачи из тога корист.

- И сада очекују да Резолуцију о геноциду у Сребреници наплате од Србије и Српске, а западни фактор навикао их је на бенефит. Бошњачки политичари праве се слепи и не желе да виде да је у току промена светског поретка. Ударима на Српску они уништавају БиХ која је настала у Дејтону. РС и њена влада не би кренули у процес раздруживања да није било Резолуције. Али, политичко Сарајево се вара ако мислии да Српска неће одговорити на ударе. Перишић каже да, ако је Република Српска била пре три деценије сама у међународним борбама, то сада дефинитивно није. - Српска има пријатеље и међу државама НАТО, попут Мађарске, и велику подршку Русије и Кине које су водеће силе света.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

Да ли сте знали да топлота најбрже лечи повреду? Откривамо зашто је ТЕЦАР терапија најефикаснија