ЧЕМЕРНО БЕЗ ЖИВОТА, ОСТАЛИ САМО ГРОБОВИ: Обележене 32 године од масакра цивила у српском селу код Сарајева
ПРЕДСЕДНИЦА Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Српске Исидора Граорац изјавила је данас у Чемерну, на обележавању 32 године од страдања српских цивила, да се не сме дозволити да падну у заборав злочини у овом селу које је у рату збрисано са лица земље.
- У овом селу већ 32 године нема живота, остали су гробови, капела и 10. јуни када се породице и представници организација и институција окупљамо да бисмо се присјетили свега онога што се овдје десило, рекла је Граорац након служеног парастоса за 32 Срба страдалих у муслиманском нападу на овај дан 1992. године.
Она је констатовала да је Чемерно једно од стотина других српских села збрисаних у прошлом рату са лица земље.
- Остаје да се сећамо тих догађаја, да не дозволимо да падну у заборав - истакла је Граорчева.
Према њеним речима, очекивати од правосудних институција правду за ове и друге злочине је утопија, јер све оно што се Србима дешавало у прошлости у Хашком трибуналу и Суду БиХ не улива поверење.
Оптужница
МУСЛИМАНСКЕ јединице из села Корита, Махмутовића Ријеке и Орахова и припадници такозване Армије БиХ из Брезе, Високог и Какња напале су Чемерно у раним јутарњим часовима 10. јуна 1992. године.
И помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Небојша Видаковић истакао је да се од правосуђа БиХ не може очекивати да правда за српске жртве буде задовољена, подсећајући да се судски процес за злочин на Чемерну води унедоглед.
- Али, барем ће злочинце стићи Божија правда и тако ће жртве добити сатисфакцију -рекао је Видаковић.
Начелник Одељења за меморијализацију, културу памћења и сећања у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Мирослав Љубојевић подсетио је да је злочин у Чемерну евидентиран у "Атласу злочина над Србима током Одбрамбено-отаџбинског рата".
- Ту смо на основу свих релевантних доказа, документације и чињеница извршили реконструкцију читавог догађаја и на тај начин оставили трајни запис како бисмо његовали културу сећања и како се овај страшни злочин никада више не би поновио српском народу", рекао је Љубојевић.
Он је подсетио да је у настарија жртва била Миросава Буњевац, рођена 1924. године, док је најмлађа жртва био Рајко Трифковић, рођен 1975. године.
СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат
ГЛУМАЦ и бивши председник Покрета слободних грађана Сергеј Трифуновић коментарисао је продају бизниса Драгана Шолака у Србији.
12. 02. 2025. у 12:02
ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Море у Турској се повукло више од 300 метара (ФОТО)
НАКОН серије потреса на Санторинију, море у Измиру и многим другим местима дуж егејске обале повукло се више од 200 метара, објавили су турски медији.
11. 02. 2025. у 14:15
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"
"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."
11. 02. 2025. у 17:12
Коментари (0)