ЧЕМЕРНО БЕЗ ЖИВОТА, ОСТАЛИ САМО ГРОБОВИ: Обележене 32 године од масакра цивила у српском селу код Сарајева
ПРЕДСЕДНИЦА Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Српске Исидора Граорац изјавила је данас у Чемерну, на обележавању 32 године од страдања српских цивила, да се не сме дозволити да падну у заборав злочини у овом селу које је у рату збрисано са лица земље.

ПАРАСТОС Чемерно фото СРНА
- У овом селу већ 32 године нема живота, остали су гробови, капела и 10. јуни када се породице и представници организација и институција окупљамо да бисмо се присјетили свега онога што се овдје десило, рекла је Граорац након служеног парастоса за 32 Срба страдалих у муслиманском нападу на овај дан 1992. године.
Она је констатовала да је Чемерно једно од стотина других српских села збрисаних у прошлом рату са лица земље.
- Остаје да се сећамо тих догађаја, да не дозволимо да падну у заборав - истакла је Граорчева.
Према њеним речима, очекивати од правосудних институција правду за ове и друге злочине је утопија, јер све оно што се Србима дешавало у прошлости у Хашком трибуналу и Суду БиХ не улива поверење.
Оптужница
МУСЛИМАНСКЕ јединице из села Корита, Махмутовића Ријеке и Орахова и припадници такозване Армије БиХ из Брезе, Високог и Какња напале су Чемерно у раним јутарњим часовима 10. јуна 1992. године.
И помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Небојша Видаковић истакао је да се од правосуђа БиХ не може очекивати да правда за српске жртве буде задовољена, подсећајући да се судски процес за злочин на Чемерну води унедоглед.
- Али, барем ће злочинце стићи Божија правда и тако ће жртве добити сатисфакцију -рекао је Видаковић.
Начелник Одељења за меморијализацију, културу памћења и сећања у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Мирослав Љубојевић подсетио је да је злочин у Чемерну евидентиран у "Атласу злочина над Србима током Одбрамбено-отаџбинског рата".
- Ту смо на основу свих релевантних доказа, документације и чињеница извршили реконструкцију читавог догађаја и на тај начин оставили трајни запис како бисмо његовали културу сећања и како се овај страшни злочин никада више не би поновио српском народу", рекао је Љубојевић.
Он је подсетио да је у настарија жртва била Миросава Буњевац, рођена 1924. године, док је најмлађа жртва био Рајко Трифковић, рођен 1975. године.

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)