НА ПИТАЊЕ "ЗАШТО ДЕЦУ?" ОДГОВОР БЕСРАМАН "НИСУ НАША"... За голготу 12 бањалучких беба нико није одговарао, Запад годинама срамно шути

Дејана Калинић
Дејана Калинић

24. 08. 2024. у 13:02

ОДЛУКОМ Савета безбједности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима.

НА ПИТАЊЕ ЗАШТО ДЕЦУ? ОДГОВОР БЕСРАМАН НИСУ НАША... За голготу 12 бањалучких беба нико није одговарао, Запад годинама срамно шути

Фото: Срна

Иако године пролазе, ране на срцима нашег наорода никада неће. Били су само бебе, коме су за било шта на овом свету могле бити криве.

Прва беба умрла је 22. маја 1992. године, након чега је уследила агонија и смрт осталих беба.

До 19. јуна исте године у Бањалуци је умрло 12 беба које су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице.

Агонија је прекинута пробојем коридора и спајањем бањалучке регије са осталим деловима Републике Српске и Србије.

Тринаеста беба Слађана Кобас изгубила је битку за живот са 14 година, а четрнаестој беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је последице за цели живот.

Ко је крив?

Академик Михајло Вукас изјавио је да би 12 бањалучких беба данас било живо да на Дрини није заустављен конвој хуманитарне помоћи са лековима и кисеоником, који је 1992. године предводио из Гетеборга до Београда.

- Након овог догађаја питао сам особу која је за то била одговорна: "Зашто децу?", а одговор је био: "Нису наша" - рекао је Вукас код спомен-обележја "Живот" у центру Бањалуке приликом обележавања једне од годишњица.

Он није желео да открије идентитет особе која му је то рекла.

Вукас, који је пензионисани торакални хирург из Гетеборга, рекао је да је дошао у Бањалуку да од мајки ових беба тражи опроштај.

- Нисам стигао да посао завршим и кисеоник допратим до Бањалуке преко Дрине. То је моја грешка и моја рана због које и данас патим. Мајке, молим вас за опроштај - рекао је Вукас који је као хирург радио 46 година.

"Коридор живота"

Ова незапамћена хуманитарна катастрофа, додао је, била је повод за покретање операције „Коридор 92“ којом је разбијена блокада и поново успостављена копнена веза са СР Југославијом.

– „Коридор „92“ је значио живот и није случајно назван „Коридор живота“, јер је он дословно омогућио само једно – да никада више ниједна беба не изгуби живот на овако окрутан начин као ових 12 бањалучких звездица. За голготу коју су прошле бањалучке бебе и њихови родитељи, али и сви ми заједно који се сећамо тог маја и јуна 1992. године и црних вести које су стизале из породилишта нико никада није одговарао. Правда је спора али достижна и рука правде стићи ће кад-тад оне који су себи дали за право да бездушно одлучују о судбини најневинијих бића на свету. Нико неће моћи избећи одговорност пред Богом за злочине према онима који нису ни за шта криви, а окрутно им је одузет право да дишу и живе – поручио је председник Републике Српске Милорад Додик на једном од помена најмањим жртвама незапамћеног злочина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОБРАДОВИЋ ЈЕ БИО НА КОРАК ОД НБА ЛИГЕ: Један човек је све стопирао, ево о коме је реч