КАМПАЊА ТЕЧЕ УПРКОС КАЗНАМА: ЦИК БиХ санкционише партије због кршења закона

С. МИШЉЕНОВИЋ

27. 08. 2024. у 06:15

ОД расписивања локалних избора 2024. почетком маја ове године, неправилности у изборном процесу доминирају јавним простором упркос казнама.

КАМПАЊА ТЕЧЕ УПРКОС КАЗНАМА: ЦИК БиХ санкционише партије због кршења закона

Седница ЦИК БиХ / Фото ЦИК БиХ

Тако је Централна изборна комисија БиХ за три месеца због преурањене изборне кампање и оглашавања на друштвеним мрежама и медијима изрекла 59 новчаних казни које укупно износе 233.500 КМ због кршења Изборног закона БиХ.

Кампања за изборе званично почиње 6. септембра и траје месец дана, али партије и појединци су већ увелико у кампањи и бомбардују јавност предизборним материјалима.

Према Правилнику ЦИК, политичким субјектима је од расписивања избора до почетка званичне изборне кампање забрањено вођење кампање и плаћено политичко оглашавање у медијима и на друштвеним мрежама.

Што се тиче кажњених на листи ЦИК су СНСД, СДА, СДС, Уједињена Српска, ДЕМОС, Рамо Исак министар унутрашњих послова ФБиХ и многи други. Казне које им је ЦИК доделио су у распону од 3.000 до 4.500 марака.

Тања Топић, политички аналитичар, каже за "Новости" да очигледно политичке субјекте у БиХ не занимају превише казне које су им запрећене због преурањене кампање.

Забранити учешће на изборима

НОВЧАНЕ казне које ЦИК може изрећи политичким странкама су од 3.000 до 30.000 марака, а за кандидате на изборима од 3.000 до 15.000 марака. За груба кршења Изборног закона Босне и Херцеговине саговорници очекују од ЦИК изрицање још већих новчаних казни, али и забрану учешћа на изборима.

- За велике играче то је ситан улог и свесно преузимају ризик санкционисања. На дубљем нивоу то је одраз политичке некултуре и неодговорности, јер се грађанима шаље порука да су закони ту да се крше и да увек постоји пречица која је допуштена привилегованима - поручила је Топићева.

Политички аналитичари кажу и да се кандидати и партије варају ако иду са ставом да друштвене мреже нису део јавног простора, да су оне невидљиве и неухватљиве, јер се са врло мало труда од стране надлежних институција које надгледају изборни процес може видети ко је платио, и колико новца за рекламу, и у којем временском периоду.

У Коалицији "Под лупом" залажу се за оштрије новчане казне. Најделотворније би било, кажу, да се за поновљене прекршаје поништи овера учешћа на локалним изборима.

- По мом мишљењу оне морају бити драстичније. Минимално 10.000 па до 100.000 КМ и то би превентивно деловало - поручује Вехид Шехић из Коалиције "Под лупом".

Ирена Хаџиабдић, председница ЦИК, каже да осим ових санкција постоје и најригорозније, а то су уклањање имена кандидата или поништење овере политичких странака, односно коалиција, односно листе независних кандидата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УРСУЛУ ФОН ДЕР ЛАЈЕН ЧЕКА ПАКАО У ЕУ: Она још није ништа видела

УРСУЛУ ФОН ДЕР ЛАЈЕН ЧЕКА ПАКАО У ЕУ: "Она још није ништа видела"

МИСЛИЛИ сте да је било тешко током пандемије и почетка рата у Украјини? Наредних пет година би могло бити још горе. Она још ништа није видела, почетак је Политиковог чланка о томе шта чека шефицу Европске комисије током њеног другог мандата.

27. 08. 2024. у 08:40

Коментари (0)

УРСУЛУ ФОН ДЕР ЛАЈЕН ЧЕКА ПАКАО У ЕУ: Она још није ништа видела