ДАН ОСЛОБОЂЕЊА БИЈЕЉИНЕ: Медаља Кнез Иво Драги Мирковићу
ПРОФЕСОР Драгољуб Драго Мирковић, академик СКАНУ, ликовни уметник и добротвор СПЦ, награђен је, поводом ослобођења Бијељине, највишим признањем града срца Семберије златном медаљом "Кнез Иво од Семберије", посвеће једном од најчувенијих Срба по добрим делима, кнезу Ивану Кнежевићу.Овај Србин из Старе Херцеговине, из Мацавара који је оставио велики печат у Семберији и Републици Српској, урадио је и велика дела у Манастиру Свете Петке у Бијељини.
- Почаствован сам овим високим признањем, знајући добро дело чувеног семберског и свесрпског кнеза -каже Мирковић, који је поделио велики број књига о кнезу Иву, чији је аутор Никола Девура, чедо Козаре.
Добитник је и највиших призања Српске православне цркве, Борачке организације Републике Српске, града Лозница, многих хуманитарних организација и Српске краљевске академије научника и уметника, где је истакнути члан Одељења за ликовну уметност.
Академик Мирковић је осмислио, урадио и поставио велелепни споменик Рускињи Дарији Алексндровној на Гучеву, девојци из Петрограда, која је на Гучеву, у октобру 1914 године, погинула на првој линији фронта, збрињвајући дневно и по 100 српских јунак и бодрећи их у борби против Аустроугара.Споменик је даровао народу Лознице, Јадра и Србије.
Мирковић је урадио, осмислио и даровао Лозници, спомен знамење, а потом и велики, монументални крст у знак сећања на Лозничанина академика професор др Јована Цвијића, нашег најсвестранијег научника, на месту где је била његова родна кућа у Лозници.Урадио је и даровао спомен обележје за владику Валеријана Стефановића, рођеног Лешничанина, једног од најчувенијих архијереја СПЦ, који је Други светски рат провео збрињавајући на хиљаде и хиљаде избеглица у Београду и Србији, а после рата постао први епископ Епархије шумадијске.Аутор је и дародавац белега, у име СКАНУ, који стоји у Шапцу на кући наше славне списатељеке Исидоре Секулић, прве жене академија између два светска рата код Срба.
Академик Мирковић је дао и значајан прилог у материјалу и раду за спомен обележје у селу Цикотама, код Лознице, у Јадру, посвећено стрдању око 400 мештана међу којима је било доста деце чак и беба рођених тек пре пар дана.
Мирковић је, као писац, дао допринос васкрснућу из заборава знаменитог Србина, Милоша Милојевића, коме је посветио значајно дело.У том делу које је прво представљено и у Лозници, значајно место посвећно је сарадњи великог Милоша Милојевића и великог лозничког проте Игњата Васића.
Драгоцен је допринос Мирковића, његове супруге Росе, рођене Крупањке, и породице њиховог сина Милоша, и обележавању јубилеја 700 година Манастира Троноша и канонизацији Стефана Јовановића, некадашњег игумана троношког, који је, између осталог, био учитељ Вука Стефановића Караџића, оца наше писмености и културе.
Аутор је велике монографије о братству Мирковића, који је промовисан у Парохијском дому у Никшићу, где је апострофиран значај и улога Српске краљевске академије научника и уметника и што се тиче чувања нашег богатог националног, културног и душевног блага и свих корена рода нашега ма где он живе.Управо је завршио вајарска дела којима је, у камену, овековечио владику Лаврентија, проту Игњата Васића и Милоша Милојевића, а раније је урадио, на сличан начин, српског јунака Благоја Крушића, који је постављен у Бањанима.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)