TРПЕ МОБИНГ ДО ТАЧКЕ ПУЦАЊА: Радници у Српској не пријављују узнемиравање у страху од отказа
ИАКО је Закон од узнемиравања на раду РС ступио на снагу крајем 2021. године, резултати су и даље само делимични због неупућености радника, који у страху од губитка посла трпе мобинг до тачке пуцања, а онда сами напуштају радно место.

Фото Shutterstock
Мало ко се усуди да пријави узнемиравање, па годинама трпе понижавање, а када то више не могу, напуштају посао и одлазе код другог послодавца, а неретко се одлуче и на одлазак из државе.
- У протекле две године колико је у примени овај закон, радници се нису често обраћали инспекцији са тврдњама да су изложени узнемиравању на радном месту у смислу одредаба овог закона, да ли од стране самог послодавца или од стране других радних колега. Пријаве радника најчешће су се односиле на кршење или ускраћивање права на годишњи одмор, отказ уговора о раду, право на отпремнину и слично - казали су у Инспекторату Српске.
Хронични стрес узрокаван мобингом може озбиљно нарушити ментално и физичко здравље, те повећати ризикод кардиоваскуларних проблема, па је важно на време уочити узнемиравање и пријавити га надлежним институцијама.
- Од почетка текуће године покренута су два поступка поводом узнемиравања о раду. У истом периоду претходне године покренуто је укупно 10 поступака. Када су у питању врсте узнемиравања на раду у свих 12 претходно поменутих поступака, било је речи о узнемиравању на раду које може нанети штету психичке природе, а које је, према наводима странака, вршено различитим радњама - истакли су из Агенције за мирно решавање радних спорова РС.
Накнада штете пред судом
САМ Закон не прописује казне које би инспектор могао изрећи послодавцу због узнемиравања на раду, па се накнада штете по том основу остварује пред надлежним судом. Законом је прописана казна од 3.000 КМ, уколико је поступак окончан закључивањем споразума у писаној форми између страна у спору, а послодавац не спроведе те мере.
Уколико се у пракси деси да радник на било који начин узнемирава другог радника, закон је јасан.
- Радник који сматра да је претрпео узнемиравање на раду може да поднесе предлог за мирно решавање спора или да подигне тужбу за заштиту од узнемиравања на раду, уколико се поступак код послодавца обустави без закљученог споразума. Право на подношење предлога за мирно решавање спора, односно подизање тужбе условљено је претходним обраћањем радника послодавцу захтевом за заштиту од узнемиравања на рад - поручили су из Инспектората.

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)