ОПРЕЗНО СА ПЕЧУРКАМА, БРОЈ ТРОВАЊА У ПОРАСТУ: Шуме у Српској преплављене јестивим али и отровним врстама

Невена Бунић
Невена Бунић

23. 11. 2024. у 06:00

ЗБОГ тровања печуркама, за месец дана шест пацијената је збринуто на Универзитетско-клиничком центру (УКЦ) Српске у Бањалуци. Срећом, нису имали тежих последица по здравље.

ОПРЕЗНО СА ПЕЧУРКАМА, БРОЈ ТРОВАЊА У ПОРАСТУ: Шуме у Српској преплављене јестивим али и отровним врстама

Фото Shutterstock

Сушно лето није обећавало, али продужена топла и кишна јесен продужила је и сезону брања. Јестиве печурке које су се највише брале су вргањи, сунчанице, краснице, а крећу и црне трубе. Међутим, неискусни берачи беру све под руком.

За "Новости" су из УКЦ-а потврдили да су претходног месеца имали више интервенција због тровања печуркама.

- Током прошлог месеца имали смо шест пацијената са симптомима гастроинтестиналног тровања. То су мучнина, главобоља, повраћање и пролив. Тровања су прошла без последица, радило се о кратким хоспитализацијама - навела је проф. др Антонија Верхаз, начелница Клинике за инфективне болести УКЦ РС.

Професорка на Катедри за микробиологију и биологију на ПМФ у Бањалуци Свјетлана Лолић, истиче да свака јестива гљива има отровну двојницу или више њих, и да берачи морају бити веома опрезни приликом брања.

Халуцинације

СРЕДИНОМ прошлог месеца чак 26 особа је збринуто у УКЦ Тузла због тровања печуркама, а међу њима је било и пацијената који су имали халуцинације.

- Симптоми тровања су се јављали од једног до четири сата од конзумације гљива. То су болови у стомаку, повраћање и пролив. Имали смо и одређен број случајева, где су пацијенти имали халуцинације, поспаност, сужене зенице, успорен рад срца, хипотензију, знојење - навели су у УКЦ Тузла.

- Најопасније печурке код нас су пупавке и њиховом конзумацијом долази до тежих последица, па и до смртног исхода. Зелене, беле, пролећне и смрдљиве пупавке су отровне и неке од најотровнијих на свету. Најчешћа тровања код нас су са ољуштеним мухарама, које берачи грешком замене са јестивом благвом. Честа грешка је замена отровних заводница са лисичаркама, као и замена отровних са јестивним шампињонима - каже Лолићева.

Лолићева саветује берачима да при брању поред себе имају искусну особу, али и да се добро информишу о карактеристикама отровница.

- Нису тачна правила по којима су печурке које су "начете" од пужева или других животиња јестиве, јер немају сви организми исте ензиме. Пужеви, па чак и козе могу да једу гљиве које су отровне људима. Такође, није тачно ни правило да уколико промени боју када се пресече, да је отровна. Велики број јестивих печуарака мења боју, таква је и цењена врста вргања зелењача - појаснила је Лолићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.

16. 07. 2025. у 14:33

Коментари (0)

Десет милиона евра за унапређење пословања СМЕ сектора и пољопривредних газдинстава у Србији