ГЛАВНИ ПРЕГОВАРАЧ СА ЕУ МОРА ДА БУДЕ СРБИН ИЗ СРПСКЕ: Институције РС не желе да одустану од позиције у спољној политици БиХ
ГЛАВНИ преговарач из Босне и Херцеговине (БиХ) са Европском унијом (ЕУ) треба да буде Србин из Републике Српске. То је став од којег представници Српске неће одустати, нити ће пристати на било која друга модификована решења.
Фото: Горан Чворовић
Из Српске овакав став образлажу чињеницама да је у актуелној структури спољне политике БиХ, министар иностраних послова БиХ Бошњак, његов заменик Хрват, док ниједан Србин из Републике Српске није адекватно позициониран у том министарству.
Председник РС Милорад Додик каже да ће решење за ово питање тражити и на састанку са партнерима са којима чине власт на нивоу БиХ. Међутим, како каже Додик, то се сада доводи у питање и намећу се приче како треба да буду тројица преговарача, оценивши да када нешто треба да припадне српској страни, увек покушавају да то разграде.
- Нека раде шта год хоће, могу да бирају њих сто, ми ћемо тражити да главни преговарач буде Србин из РС - рекао је Додик и додао да је све остало манипулација како би Конаковић и остали мешетарили.
Заменик председавајуће Савета министара БиХ Сташа Кошарац каже да Српска има компетентне људе који на адекватан и посвећен начин могу да одговоре стручном, опсежном и сложеном послу главног преговарача са ЕУ.
Федерација кочи, нема договора
ЛУЧИАНО Калужа тврди да има низ предрадњи које је неопходно урадити пре именовања.
- Постоји спремност и воља Републике Српске, али, нажалост, из ФБиХ или заједничких институција не постоји договор и, из неког разлога, политички представници из ФБиХ немају ту снагу и капацитет да могу спровести до краја договорене процесе - закључио је Калужа.
- У прилог томе сведочи чињеница да је кадар из РС у досадашњим усаглашавањима са ЕУ показао да је лидер процеса, што даје кредибилну основу за именовање на позицију главног преговарача - рекао је Кошарац.
Напоменуо је да је РС предњачила у свим активностима у вези са добијањем кандидатског статуса и процесом ЕУ интеграција. Кошарац је нагласио да је досадашњи напредак ка ЕУ остварен примарно захваљујући проактивној улози РС и њених представника, што је више него кредибилна основа да позиција главног преговарача са ЕУ припадне Србину из РС.
Стручњак за међународне односе Лучиано Калужа каже да је очекивао да овај посао већ буде договорен и усаглашен, али је очигледно да постоји одређена врста различитих тонова између Федерације БиХ и Српске.
Калужа је напоменуо да ЕУ у последњем извештају наводи да је потребно да се именује позиција политичког директора у оквиру Министарства спољних послова, који ће бити задужен за односе са ЕУ и да је та позиција из контекста придруживања веома важна.
ПОКРОВСК ПРЕД ПАДОМ, РУСКИ ВОЈНИЦИ У ЦЕНТРУ ГРАДА: "Ситуација је више него критична, убијају нам људе"
НАЈМАЊЕ 250 руских војника налази се у Покровску, где учествују у уличним борбама и убијају украјинске војнике, посебно оператере дронова, преноси Украјинска правда позивајући се на официре из две бригаде које делују у том подручју.
25. 10. 2025. у 19:17
СТИЖЕ ЗИМА КАКВА СЕ ВИЂА ЈЕДНОМ У СТО ГОДИНА? Метеоролози одговорили на спекулације о "зими века"
НЕМАЧКИ портали су преплављени информацијама о екстремној зими, улицама прекривеним снегом и екстремним временским условима који прете земљи.
23. 10. 2025. у 17:38
ЗЕМЉОТРЕС УСРЕД ДНЕВНИКА: Водитељка се обратила у страху: "Надам се да ће бити све у реду" (ВИДЕО)
ДОК је читала вести у ноћном Дневнику, прекинуо ју је земљотрес...
24. 10. 2025. у 19:43
Коментари (0)