МОМЦИ ИЗ СРПСКЕ СЛУЖИЋЕ ВОЈСКУ У СРБИЈИ: Интервју - Милорад Додик

Срђан Мишљеновић

10. 11. 2024. у 07:04

НАВИЈАЛИ смо за победу Доналда Трампа. За разлику од многих у свету, јасно и гласно сам изашао са подршком кандидату републиканаца. Мада, могло би се рећи да можда није требало то да радим јер је у питању друга држава. Ипак, мотивисала ме је и велика српска заједница у САД која има право гласа и може да утиче да се ресетују односи. Трампова Америка није бомбардовала Србију и Српску, нити је учинила било шта лоше Србима. Његов први мандат то најбоље потврђује. Зато са правом очекујемо да ће и други мандат бити постављен тако да релаксира ситуацију у свету, а надам се и код нас у региону.

МОМЦИ ИЗ СРПСКЕ СЛУЖИЋЕ ВОЈСКУ У СРБИЈИ: Интервју - Милорад Додик

Фото: Влада Републике Србије/Слободан Миљевић

Овако у интервјуу за "Новости" Милорад Додик, председник Републике Српске, објашњава зашто је чак и прославу направио када је обелодањено да је Трамп још једном ушао у Белу кућу:

- Што се тиче спољне политике видљиво је да је власт демократа била диктаторска. Изазвала је низ сукоба у свету. Изазвали су проблем са Украјином знајући да Русија неће остати по страни док јој НАТО долази пар стотина километара од Москве. Америчке демократе су својом политиком читав свет учинили нестабилним и гурнули у неизвесност, па чак и дотле да се помиње нуклеарни рат.

Шта Српска може да очекује од Трампа и администрације републиканаца?

- Слушамо Трампа који јасно каже да ће се ратови завршити. Неке жели да заврши и пре инаугурације. Са друге стране имате администрацију демократа који желе да загорчају живот новом председнику и ту ће бити проблема. Што се тиче Српске, ми немамо ништа добро да кажемо о председнику САД који је члан демократа. Та странка је водила операцију бомбардовања Срба, сатанизације нашег народа и ширила србофобију у целом свету. Демократе су правиле каријере на србофобији. Требало је то све издржати. Најкраћи одговор је "од ових не може бити горих". Не очекујемо сад да неко навија за нас или да уради нешто на штету Бошњака. Али, на штету њихових амбиција да крше Дејтон, и те како очекујем. Ако ни ово не помогне, онда да се мирно разилазимо у БиХ, свако својим путем.

Бошњаци и Сарајево "кукају" за Бајденом и демократама. 

- Наша претпоставка је да Бошњаци неће одустати од унитаризације БиХ и сатанизације Срба. Бошњаци су нација која није још формирана. Они не знају ко су и шта су. Морају да имају неког јаког иза себе да их гура напред. Губитак власти демократа у САД озбиљан је ударац за политичко Сарајево и муслимане. Преживели су они некако републиканске власти, али знају веома добро да никада нису били подржани као од демократа. Ми за време Трамповог мандата морамо трајно да решимо наше питање. То значи две ствари: вратити се на изворни Дејтон или мирно да се разиђемо у БиХ.

Да ли су санкције против Владимира Перишића и то у часу док Трамп испија победнички шампањац, наговештај да ће бити све по старом, без обзира што се овај потез може приписати одлазећој администрацији?

- Могуће је да је неко подстакао да се баш у том тренутку саопшти ова одлука. Видим да сада јавност у Сарајеву лицитира свакодневно санкцијама према РС. Наравно, ми чинимо да санкције оспоримо и то је природно. Већ смо и навикли да живимо са њима.

Јесте ли у контакту са Стивом Беноном, који је творац Трампове прве победе? 

- Били смо са њим у контакту. Не знам каква му је сада позиција у структури републиканаца. Пратимо ситуацију у САД и путем сарадње са једном нашом групом Срба у Америци, успели смо да се тамо етаблирамо.

Да ли су тачне спекулације да ћете после промена у Вашингтону још приљежније радити на формирању блока европских суверениста у којем су Фицо, Орбан, Салвини...

- Трампова политика је политика суверениста! Његова победа мења све, иако би неки желели да он каже како неће ништа мењати. Нажалост, гледајући аналитички, Трамп је у први мандат "упао" неспреман и дошао је у политику из привреде. Сада имамо причу о дубокој држави која је остала и блокирала његове одлуке. Са тим искуством долази у други мандат где не крије да жели да почисти ту дубоку државу. Претпостављам да Трамп већ сад има спремне људе на које рачуна за све важније функције. Свестан је и да против себе има администрацију која му је припремила два атентата. Верујем да републиканци знају шта су њихови претходници радили овде. Читав свет ће се прекомпоновати. Снага Америке није само снага њене унутрашње моћи и економије, већ и на спољном плану. Али, Трамп се показао као човек који није спреман да руши друге државе зарад глобализације или идеолошких и политичких токова. Чињеница да је остао у добрим односима са Виктором Орбаном све ово време говори да имају сличне политичке визије.

Шта значи добар однос Орбана и Трампа за Српску која има одличан однос са Мађарском?

- Виктор Орбан је дефинитивно повећао своју цену на политичком тржишту Европе. Видели сте пре пар дана скуп у Будимпешти где сви трче да се састану са Орбаном. Верујем да ће он бити Трампов човек од највећег поверења за Европу. У том погледу имаће шта да чује од Орбана. Поносан сам на чињеницу да са Орбаном делимо исте политичке вредности и имамо одличну политичку и привредну сарадњу. То нам само може користити.

Да ли је сазрело време да се опет покрене прича о референдуму у РС и мирном раздруживању?


Својевремено су ваши политички противници ликовали да сте после посете шефа ЦИА Вилијама Бернса "окренули плочу" и говорили како сецесија није опција и да поштујете суверенитет БиХ.

 

Цвокотање на састанку

На  последњем састанку у Сарајеву са политичарима из Федерације било је много "хладно" 

- Кад год идемо на састанке са политичарима из Федерације, ту је увек неки адреналин и набој. Тај адреналин ми није дозволио да на почетку овог последњег састанка приметим да седимо у веома хладној згради. Тек након 2,5 сата осетим да је хладно. Питам шта се дешава кад ми кажу да нема грејања. У згради Парламентарне скупштине БиХ нема грејања зими, ни климе лети. Бошњаци би седели у тим просторијама док не помру, само да буду у неком објекту који је државни.

Највећи део наших активности по питању референдума и раздруживања рађен је још пре сукоба у Украјини. Свесно смо радили да позиционирамо Српску у дејтонским оквирима и уколико то не може да се оствари, понудимо миран план разлаза. То је увек актуелно. Никада није нестало. Сећам се да је тих година долазио Борут Пахор у Председништво БиХ где сам био члан и уместо добар дан упитао би: "Можете ли се ви мирно разићи овде?" Постоји стенограм тог разговора. Пахор је тада рекао да постоје лидери у Европи који су свесни да БиХ треба на миран начин да се разиђе ако не може мирно да функционише. Понудио нам је да уколико бисмо се ми договорили око тога, онда би се окупили лидери Европе да то представе као свој велики успех. Одмах сам рекао да може! Наравно, Џаферовић и Комшић су ово одбили и кренула је харанга и прича да би било рата. Неће бити рата. БиХ ће само једног дана нестати. Сећате се нон пејпера словеначке владе? Варају се они који мисле да је та прича утихнула. Чека своје време.

Ипак, често вам се приписује термин сецесија?

- Сецесија је термин који је познат у свету где се помиње војска и побуна и њега су приписали нама у Српској. Па ми никада нисмо помињали војску и побуну. Сецесију онда спомене директор ЦИА, а ја више не желим ни да објашњавам да то није тачно, јер кад кажем надигну се сви могући паметњаковићи. Наш циљ је јасан, вратите се Дејтонском споразуму. БиХ неће добити више ниједан пренос надлежности. Ако се не вратите Дејтонском споразуму ми одлазимо из БиХ, па нек то зову како хоће, сецесија или нешто друго. Изабран сам да браним интересе народа у Српској. Свака наша одлука коју доносимо данас има реперкусије за десет или петнаест година. Из ЕУ нам подваљују причу о европском путу и владавини права а неовлашћени странац је у БиХ наметнуо 144 члана Изборног закона петљајући се у системска решења. О каквој владавини права причамо. Таква Европа нама не треба.

Да ли би планове могла да вам поквари осуђујућа пресуда у процесу који се против вас води пред Судом БиХ? Стичете ли утисак да се поступак убрзава не би ли вас што пре елиминисали из политичког живота?

- Пре десет година почело је суђење Атифу Дудаковићу. Ни изблиза прича није завршена. А мени би да убрзају суђење! Тај суд ни не постоји по "Дејтону" и наметнуо га је високи представник. Јесте Парламентарна скупштина БиХ закон о суду потврдила, али он није усвојен у складу са процедуром по Дејтонском споразуму. Да би се то десило, мора постојати споразум између два ентитета који никада није потписан. Сада тај суд и тужилаштво, као и странац који није потврђен по "Дејтону" и у Савету безбедности, прогањају мене јер бране своје недело. У Суд идем само да покажем колико је то све бесмислено и колико је правосуђе антисрпски мотивисано.

Имате ли ви лично, а и ваша странка "план Б" у случају да вас прогласе кривим? Да ли би то био дефинитивни крај БиХ?

- Наравно да имамо "план Б". Кад то кажем онда ови из Сарајева галаме како нападам Суд. Ово је политички процес. Не значи овај процес само елиминацију Додика из политичког живота. Он је порука сваком ко сутра буде изабран у име Срба да не сме да писне и да се бори за српски национални интерес. То би значило потпуно уништење српске националне идеје на овом простору као и Републике Српске. Њима треба пример. Борићу се. И најбоље је да одмах прекину са злоупотребама.

Колико су Орбан и Путин у могућности да помогну привреди Српске, ако санкције обухватају и новчане трансакције? 

- Помажу и то је битно!

Да ли је прича о партнерству са БРИКС само маркетинг који прија уху просечног Србина, с обзиром на институционалне препреке, као што је она да је то немогуће без гласова Бошњака?

- Веома је важно да је Република Српска била присутна на БРИКС. Тамо сам се састао са многим лидерима као и Владимиром Путином, председником Руске Федерације. Могу овде у БиХ да то скрнаве колико хоће, али ово су чињенице. БРИКС није антисавез никоме. То је савез који жели да рехабилитује добровољну сарадњу међу државама без уплитања у политичке системе. У Уставу БиХ се даје право ентитетима да могу да се укључују у спољнополитичка питања уз неку врсту сагласности Парламента БиХ. Ми ћемо свакако затражити сагласност. И одмах кажем да Бошњаци то неће дати. Али, да знамо да не дају. Нећемо ни ми дати нешто друго. Ако желе тук на тук, имаће. Кад имамо договорене одлуке о решењима Бошњаци их блокирају, а кад ми нешто оспоримо онда уследи хаос уз чуђење како је могуће да Српска то блокира. Уколико нешто припада муслиманској власти ми ту не правимо проблем, па прође и Златко Лагумџија. Или, Осман Мехмедагић Осмица који је правио неке листе за одстрел. А кад ми предложимо Србина, Сарајево га стопира. Сад неће нико бити именован. Или листа од сто имена, или нико. БиХ не вреди ниједног живота, па ни оног у саобраћајној несрећи.

Јесу ли основане оцене да се куповином авиона "рафал" и оживљавањем пројекта "Јадар" Србија окренула ка Западу? И како се ова померања рефлектују на Српску? 

- Ми имамо одличне односе са Србијом и они никада нису били бољи. Нама је стало да Србија ојача своју војну моћ и да буде способна да одврати све војне савезе, па и НАТО, од неког уплитања. Негативна искуства из деведесетих говоре о томе. Руководство Србије и председник Вучић имају моју апсолутну подршку. Ради се о одговорном тиму који одмери сва најважнија национална и државна питања и доноси одлуке на бази тога.

Да ли је на дужи рок одржива позиција Србије као војно неутралне и слободарске земље?

- То је једина могућа позиција за Србију. Она не може да уђе у НАТО јер какви бисмо били људи да након два бомбардовања сада уђемо у тај савез. Са друге стране ми Срби смо опкољени Алијансом. Зато је важно да Србија ојача своју војску.

Како гледате на увођење војног рока у Србији?

- Драго ми је што је Србија донела одлуку о служењу војног рока и ми тражимо начин како наши момци из Српске да се укључе у редовно служење војног рока у Србији. Путем одређених решења ми ћемо стимулисати да наши момци иду у Србију, одслуже војни рок и врате се у Српску. Видећемо на који начин младићима који ово прихвате да омогућимо брже запошљавање, или друге врсте привилегије и подршке.

Може ли српски народ да опстане на позицији "и са Истоком и са Западом"?

- Као што не можеш да бираш оца и мајку, тако не можеш да бираш где ћеш бити рођен. Ми смо рођени на овом простору где најчешће долази до трвења и варничења сила и Истока и Запада. Свету је овај регион битан. Једини начин на који ми Срби можемо да опстанемо је да наше државе, Република Српска и Србија, буду по сваку цену очуване. Не смемо улазити у интеграције где ћемо изгубити право на суверенитет и свој идентитет. Муслимани желе унитарну БиХ без Срба. Да би то постигли морају да укину Републику Српску и зато смо ми проблем. Ми немамо потребу да ратујемо ни са Западом ни са Истоком. Имамо потребу да сарађујемо и са једнима и са другима, али да не настрадамо због сукоба Истока и Запада. Надам се да ће за четири године мандата Трампа Срби добити могућност да слободније искажу своје циљеве, а они су записани у Декларацији свесрпског сабора и ми ћемо их реализовати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава