ИНТЕРВЈУ - СРПСКА ЋЕ ОДБРАНИТИ СВАКО СЛОВО СВОЈИХ ПРАВА: Радован Вишковић, председник Владе РС
ГЛАВНИ приоритет ове генерације политичара је очување Републике Српске са свим њеним правима и надлежностима.
Сведоци смо свакодневних напада на Републику Српску из тзв. политичког Сарајева и покушаја да се Дејтонски споразум, ако не измени, а оно бар релативизује кроз доношење различитих законских решења која би омогућавала прегласавање српских представника у Парламентарној скупштини БиХ. Ми смо тога дубоко свесни и то нећемо дозволити. Устав БиХ гарантује Републици Српској сва њена стечена права и тако ће остати, каже у интервјуу за "Новости" Радован Вишковић, председник Владе Републике Српске:
- Генерацији политичара која сада води РС, Српска је светиња и без обзира на све притиске, истрајаћемо на заштити аутономије и права коју Република Српска и српски народ имају у БиХ.
Дејтонски споразум је прославио 29. рођендан. Колико је овај документ битан за опстанак Републике Српске и заједнице БиХ која је настала у САД, а управо највећи рушитељи су они који се заклињу у БиХ?
- Дејтонски споразум је битан, пре свега, за опстанак Босне и Херцеговине. Апсурдно је да они који тврде да се залажу за Босну и Херцеговину, у ствари, руше БиХ константним инсистирањем на дерогирању "Дејтона". Без "Дејтона" нема БиХ. "Дејтон" је дао уставни и правни оквир за функционисање БиХ и Република Српска такав оквир апосултно подржава, а то је БиХ састављена од два равноправна ентитета и три конститутитивна народа.
Да ли Српска може да се одбрани од напада Сарајева и бошњачких политичара којима помажу поједине западне земље и њихови представници и да заштити изворни Дејтонски споразум, а не да се прича о "духу" Дејтона?
- Може и мора да се одбрани.
Шта би значило у пракси тотално распакивање Дејтонског споразума, а на чему већ три деценије раде бошњачки политичари? И конкретно, шта у том случају Српска може да уради?
- Распакивање "Дејтона" отворило би Пандорину кутију неизвесности за Босну и Херцеговину и њен опстанак, међутим, било какве промене се не могу десити без сагласности све три стране у БиХ, које нема, нити ће је бити у догледном времену. С друге стране, без сагласности Србије и Хрватске, као потписница Дејтонског споразума, немогуће је да се уопште приступи изменама "Дејтона". Знамо да за ово нема сагласности и зато ће распакивање "Дејтона" остати неостварена жеља појединих политичких кругова у Сарајеву.
Унитарна БиХ је вечити циљ бошњачке политике. Отимање надлежности Српској и удари на институције РС и носиоце јавних функција један су од начина којим политичко Сарајево жели да оствари циљ унитарне БиХ. Да ли ће се овај притисак наставити и хоће ли бити још јачи?
- Притисак на Републику Српску је свакодневан и не престаје. Осим константних удара на институције Републике Српске да се одрекну својих права и надлежности, носиоци најважнијих функција нашли су се на мети америчке администрације, чиме су им угрожена основна људска права. С друге стране, води се потпуно апсурдан, кафкијански, судски процес против председника Републике Српске и свима је јасно да су све те активности у функцији да се сломи кичма Републици Српској.
Носиоци најважнијих функција у Српској, међу којима сте и ви, већ дужи период се налазе на удару америчке администрације и ОХР. Ту су санкције, суђење председнику Додику...
Може ли Српска да се одбрани од оваквог притиска. И на који начин?
- Није уопште лако деловати у таквим околностима, али смо ми, без обзира на све, одлучни да ни под каквим условима не одустанемо од борбе за неотуђива права и аутономију Републике Српске, загарантованих Дејтонским споразумом и Уставом. С друге стране, Српска је и те како видљива на међународном плану и има искрене пријатеље који разумеју њен положај и који су спремни да помогну у очувању њених права и позиције у оквиру БиХ.
Често из Сарајева, ОХР и Амбасаде САД у БиХ осуђују пријатељство и добре односе Српске са Русијом.
- Русија је, пре свега, искрен пријатељ Републици Српској свих ових година. Као једна од земаља које су сведоци потписивања Дејтонског мировног споразума, Руска Федерација континуирано указује на потребу доследне примене "Дејтона", исто као што и указује на све покушаје његовог ревидирања и непоштовања. Можда ту, примарно, треба тражити зашто некоме сметају добри односи Републике Српске и Русије.
Влада Републике Српске има и одличне односе и пројекте са Мађарском, а премијер Виктор Орбан је већ сада препознат као одличан сарадник и пријатељ са новим председником САД Трампом.
- Премијер Орбан је пријатељ српског народа и у Републици Српској и у Србији.
Захваљујући добрим односима председника Србије Александра Вучића и Републике Српске Милорада Додика сарадња је на високом нивоу и основа је за реализацију заједничких пројеката у привреди и економији. Ми сарађујемо на партнерским принципима и пријатељским односима и то је добар оквир за реализацију пројеката од обостраног интереса.
Из Амбасаде САД у Сарајеву почели су, да кажемо, на седмичном нивоу да критикују рад Владе РС и упорно потенцирају да је Српска пред финансијским колапсом. Шта је циљ оваквог деловања америчке амбасаде?
- Циљ је да се узнемире грађани и да се умањи њихово поверење у Владу и институције. На сву срећу, реч је о ноторним неистинама, које су кратког даха и на које Влада увек одговара аргументима. Нема ни речи, нити опасности од финансијског колапса, који се, ево, "предвиђа" већ годинама од стране разноразних "душебрижника". Зар постоји бољи аргумент против оваквих малициозних дезинформација од чињенице да смо на прошлој седници утврдили ребаланс буџета за ову годину, који је за 75 милиона марака већи од пројектованог. Да ли то може да уради неко ко је финансијски пред колапсом? Наравно, и на то стално указујемо, сва давања из буџета се редовно и на време исплаћују. Република Српска је финансијски потпуно стабилна и сигурна. А, све те, да тако кажем, празне приче, имају циљ да се напакости Влади која не пристаје на притиске и уцене.
Из Сарајева, ОХР и америчке амбасаде у БиХ је стигла и осуда власти због јачање веза Српске и Србије као и усвајањa Декларације свесрпског сабора, што им, очигледно веома смета.
- Јачање веза Републике Српске и Србије не наноси штету никоме у БиХ, већ има за циљ да се да подршка свеукупном развоју земље. Сви инфраструктурни пројекти које заједно реализују владе РС и Србије - ауто-путеви, енергетски објекти, фабрике - допринеће бољем животу свих људи који живе у БиХ. Зар ауто-пут од Бањалуке до Београда није од користи за све грађане у БиХ, зар исто то није и брза цеста од Београда ка Сарајеву, да наведем само неке пројекте... Одбијање оваквих и сличних пројеката је неразумно са становишта економије. С друге стране, декларација Свесрпског сабора, који је одржан на иницијативу председника Вучића и Додика, ниједним својим закључком не наноси штету било ком другом народу и никога не вређа, већ се закључци односе на економију, привреду, путну инфраструктуру, енергетику, културу, језик и спорт, те позив на регионалну сарадњу, мир и просперитет. Ми смо захвални за сву подршку коју нам пружа Србија, посебно од када је на њеном челу председник Вучић. Најконкретнија подршка и сарадња нам је дошла и почела баш откако је на чело српске владе дошао актуелни председник Србије.
Да ли може српски народ са обе стране Дрине да опстане и издржи притиске од дела западних држава?
- Српски народ ће опстати и издржати све притиске, јер се за своја права бори у складу са међународним правом. Никада Србима није било лако кроз историју, па није ни сад и увек су српски народ и његово руководство налазили начине да заштите опште интересе. Срби су увек бранили своју слободу и право да живе на својим вековним огњиштима. Наша историја показала нам је да само сложни и јединствени можемо да будемо снажни и да одолимо сваком искушењу које се постави пред нама. Верујем да су наше до сада исказано јединство и изузетно добри односи између Републике Српске и Србије гарант да ћемо издржати све недаће. Само треба да следимо политику коју спроводе и за коју се залажу председници Вучић и Додик. А то је да ми као народ будемо јединствени, јер када то јесмо, можемо пребродити све изазове, недаће, притиске, којима покушавају да нас ослабе.
Од САД очекујемо објективност
Очекујете ли промене у америчкој политици према Српској након што републиканци преузму власт у САД?
- Очекујемо, пре свега, да нова америчка администрација, у светлу чињеница на којима Република Српска свих ових година инсистира, а односе се првенствено на оно што је записано у Дејтонском мировном споразуму и Уставу ове земље, праведно сагледа ситуацију у БиХ. У том светлу моћи ће се, онда, даље радити на релаксацији политичких односа унутар БиХ, а самим тим и на убрзању европског пута који је од виталног значаја за грађане.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)