ВАТРОГАСЦИ НАЈПОПУЛАРНИЈИ СПАСИОЦИ: Ватрогасна јединица у Приједору на мрежама објављују своје подухвате
ВАТРОГАСНА јединица у Приједору имала је бурну годину иза себе, обавили су око 400 интервенција, међу којима је било необичних задатака, али и тешких и потресних. Ова група од 32 људи је посебна по много чему, али оно што их највише издваја од других је снимање и објављивање интервенција на друштвеним мрежама.

Фото: Приватна архива
На платформама редовно објављују фотографије и видео-снимке, због којих су постали популарни у целој Српској. Рачунајући све спасилачке тимове у Српској, приједорски ватрогасци имају убедљиво највише пратилаца. Идејни творац је Марио Радиновић, командир Одељења за спашавање, који се између осталог, брине о друштвеним мрежама.
- Направио сам странице на "Фејсбуку", "Инстаграму" и "Јутјубу", са циљем да се јавност више упозна са нашим активностима, и да срушимо перцепцију да ватрогасци искључиво гасе пожаре - каже Радиновић.
Обим послова ове ватрогасне јединице је доста широк, они обављају задатке и других служби.
- Помажемо унесрећенима у саобраћајних несрећама, поплавама, испумпавамо воду из објеката када се десе. Ако се догоди да у току ноћи треба интервенисати око кварова у Топлани или Водоводу, ми смо ту, јер те службе немају ноћну смену. Обезбеђујемо разне манифестације, као што су пливање за Часни крст, риболовни куп, разна окупљања грађана и слично. У суштини, обављамо послове Цивилне заштите - каже Радиновић.
Кумаства и пријатељства
ВАТРОГАСЦИ у Пиједору функционишу као породица, и мимо посла се друже.
- С обзиром да проводимо 12 сати заједно добро се познајемо и сви смо сложни. Уколико се неко жени, крсти дијете или неку прославу организује, идемо на славља. Међу нама има и кумова. Ту смо једни за друге и када се десе лоше ствари - каже Радиновић.
Због ноћних и дневних смена, радно време им траје 12 сати, после чега свакоме ко је одради, следи 48 сати одмора. У смени је увек девет особа, спремних да у сваком тренутку реагују, а често иду и на интервенције у околне општине и градове.
Радиновић истиче да је овај посао све, само не досадан.
- Имали смо доста необичних интервенција, спасавали смо мачке са дрвета, једном приликом смо и спасли пса који се чудом нашао на крову. Један од занимљивих послова које смо обавили је и помоћ деци да скину лопте које су остале заглављен на балкону напуштеног објекта. Имали смо и тешких интервенција, нарочито око саобраћајних несрећа. Једна од најтежих је пад спортског авиона на аеродрому Урије крајем 2022. године, када смо извлачили погинуле, оца и ћерку - испричао је Радиновић.
Уколико се десе тешке несреће, или природне непогоде које захтевају већи број спасилаца, сви ватрогасци су доступни, без обзира на то да ли им је радно време у току.
- Тако је било када се десио јак земљотрес пре пар година који је погодио ово подручје. Били смо ангажовани и у другим местима, не само Приједору. Такође, у току поплава 2014. нисмо имали одређено радно време. Ватрогасци су буквално радили цео дан, кући су ишли само да одспавају - рекао је Радиновић.
Ова једница опремљена је модерном опремом, а недавно су добили нове ауто-мердевине, које ће им засигурно олакшати посао.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)