ОДБИЈЕН ВЕТО БОШЊАКА: Веће народа РС није подржало покретање заштите виталног националног интереса

Срђан Мишљеновић

07. 04. 2025. у 17:45

НА седници Већа народа РС, која је одржана у Бањалуци, није постигнута сагласност о вету Клуба Бошњака о покретању поступка заштите виталног националног интереса на Закон о заштити уставног уређења РС.

ОДБИЈЕН ВЕТО БОШЊАКА: Веће народа РС није подржало покретање заштите виталног националног интереса

Фото Архива

Због тога ће о вету Бошњака на поменути закон расправљати Заједничка комисија НС РС и Већа народа РС. Уколико ни комисија не подржи вето, онда ће о томе одлучивати Уставни суд Српске. Иначе, Клуб Бошњака у Већу народа РС је 20. марта покренуо механизам заштите виталног националног интереса на наведени закон.

Бошњачки делегати сматрају да је поменути закон који је усвојила Народна скупштина РС 13. марта, на предлог председника РС, антиуставан и, како кажу, антибошњачки и додају да не сме ступити на снагу.

Закон о заштити уставног уређења РС који је предложио председник Српске, штити уставно уређење, те предвиђа и оснивање специјалног тужилаштва и специјалног суда Српске.

Ненад Стевандић, председник НС РС, каже за "Новости", да бошњачки делегати у Већу народа РС пружају велики допринос напорима Српске да промени Устав РС и да Веће народа РС убудуће ради оно што је пре свега национални интерес.

- Они су побркали свој назив. Они су "веће за заштиту националног интереса", а не "веће за угрожавање Републике Српске". Кад то науче онда можемо разгарати о новом уставу РС заједно са Бошњацима и да им буде јасно да ако хоће да штите устав БиХ, онда морају да штите и устав РС - поручио је Стевандић.

Предвиђена кривична дела

ЗАКОН о заштити уставног уређења РС, између осталог, предвиђа откривање и кривично гоњење за следећа кривична дела - помагање непријатељу, противзаконито формирање паравојних снага, подривање одбрамбене моћи РС, диверзија, саботажа, шпијунажа, одавање тајни, упућивање и пребацивање на територију РС оружаних група, оружја и муниције... Ту су и кривична дела - помоћ учиниоцу после извршеног кривичног дела против уставног поретка РС, непоштовање или неизвршавање одлука институција РС и друга дела.

С друге стране, Алија Табаковић, председник Клуба делегата бошњачког народа у Већу народа РС, каже да ће закон сигурно ићи на коначно одлучивање у Уставни суд БиХ, јер не верује да ће вето добити подршку нити Заједничке комисије, нити Уставног суда РС.

- У том закону је спорно све, од "А" до "Ж". То је антиуставни, антидемократски, антибошњачки, антисрпски и антихрватски закон. Коначну реч мораће донети Уставни суд РС, али имајући у виду досадашњу реакцију и рад Уставног суда РС, за очекивати је да они одбију вето. Али трачак наде је Уставни суд БиХ, који је и раније знао да законе ставио ван снаге привременом мером - наводи Табаковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.

14. 03. 2026. у 11:54

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА ПОТЕЗОМ ИЗ СРБИЈЕ! Ово што се десило у Београду - завршило одмах у свим руским медијима (ФОТО)