КАДА СРБИ ЋУТЕ, ДРУГИ ПИШУ ИСТОРИЈУ ДА БИ НАС ИЗБРИСАЛИ: Додик позвао у Доњу Градину 27. априла
ОБАВЕЗА српског народа је да о усташком концентрационом логору Јасеновцу говори, подсећа, указује и супротстави се сваки пут када било ко покуша да релативизује јасеновачко зло, фалсификује чињенице и обнови усташку идеологију. Наша је обавеза да ћутање заменимо истином, јер када Срби ћуте - други пишу историју. И то не да би је преносили, него да би нас избрисали из ње. Ово је јуче, поводом 80 година од пробоја логораша у Јасеновцу, где је убијено 700.000 Срба, Јевреја и Рома, поручио председник Републике Српске Милорад Додик.

Фото Танјуг
Додик је нагласио да су Срби деведесетих година 20. века поново били жртве усташке идеологије - убијани , мучени и протеривани са својих огњишта, јер се о Јасеновцу није говорило.
- Зато Република Српска постоји. Она је наша заветна гаранција да се српски народ више никада неће наћи у колонама без гласа, без оружја, без наде - нагласио је Додик.
Подсећајући на страхоте злогласне усташке фабрике смрти, највеће на југоистоку Европе, из које је у ноћи између 21. и 22. априла 1945. у пробој кренуло 600 измучених логораша од којих је 529 страдало, председник Републике Српске је навео да су комунистичке власти, након Другог светског рата, у намери да изједначе жртве и заслуге за ослобођење земље, чиниле све да се Јасеновац помиње што мање, да се истина крије, док Јосип Броз никада није нашао за сходно да посети ово стратиште и ода пошту свирепо убијеним Србима, Ромима и Јеврејима.
- Ни данас многи неће да признају страхоте овог логора, као ни чињеницу да су Јасеновац и Сава једне од највећих, ако не и највеће српске гробнице - рекао је председник Српске. - Чак ни представници међународне заједнице не желе да посете овај највећи српски град под земљом, као да ће на тај начин умањити број жртава и сва злодела која су усташе починиле. Зато, користим ову прилику да их позовем да дођу у Спомен-подручје Доња Градина, 27. априла, где ћемо обележити 80 година од пробоја јасеновачких логораша. Када дођете у Доњу Градину, не доносите само цвеће, донесите одлуку да никада више нећемо дозволити ни заборав ни равнодушност. Јер, заборав води у понављање. Влада Републике Српске прогласила је 27. април Даном жалости поводом сећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ од 1941. до 1945. Јасеновац је, нагласио је председник Српске, никада испричана прича, место тишине, бола, јаука и крика, чија тишина највише боли и одзвања.
- Ћутање о овим злоделима је поновно убијање жртава. Република Српска је глас оних који су у Јасеновцу ућуткани. Док постоји Српска, постојаће и истина о њима - рекао је Додик.
ИСТИНА О ФАБРИЦИ СМРТИ ПОТРЕБНА ЈЕ СВЕТУ
НАША је морална обавеза према стотинама хиљада убијених који не могу више говорити, да будемо њихов глас, да памтимо, подсећамо и учимо свет да се Јасеновац, Аушвиц и други логори никада више не десе - поручио је јуче израелски историчар Гидеон Грајф у Козарској Дубици, где је отворена дводневна међународна научна конференција "НДХ и концентрациони логор Јасеновац у светлу савремених истраживања", која је окупила 20 учесника из целог света. Грајф је рекао да је памћење историјских чињеница веома важно за интернационално сећање и подсетио да израелски народ памти и обележава све историјске догађаје. Виши саветник у Руском дому у Београду Георгије Енгелхарт рекао је да је Јасеновац појам за себе, али да истина о том концентрационом логору није позната онолико колико би то морала да буде због размера злочина. - Треба да се више зна и о Јасеновцу и свим грозотама у НДХ јер је геноцид који је ту извршен највећи на Балкану у 20. веку - рекао је Енгелхарт навдећи да интересовање за ову тему расте и у Русији. Норвешки историчар и писац Кнут Фловик Торесен рекао је да је историја Јасеновца повезана са Норвешком, у коју је депортовано 1.700 затвореника из Јасеновца. - Важно је учинити ове чињенице познатим и у норвешкој јавности јер је то и наша ратна историја. То је једно од најмрачнијих поглавља европске историје - изјавио је Торесен.

"ВУЧИЋ СТИЖЕ У МОСКВУ" Цео разговор Путина и патријарха Порфирија: Обојена револуција у Србији мора бити побеђена
У Москви је одржан значајан састанак између председника Руске Федерације Владимира Путина, Патријарха московског и целе Русије Кирила, патријарха Порфирија и митрополита бачког Иринеја Буловића. Састанак је протекао у атмосфери међусобног поверења и историјског пријатељства, уз снажно истицање заједничких вредности и потреба за духовним јединством православних народа.
23. 04. 2025. у 08:00 >> 10:39

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

КАКО ЈЕ ВОЈА САЗНАО ЗА ТУМОР НА МОЗГУ? Само овај симптом указивао је на озбиљан проблем
БИТКА са опаком болешћу почела је када је глумац осетио да му повремено трне рука.
23. 04. 2025. у 09:31
Коментари (0)