КАДА СРБИ ЋУТЕ, ДРУГИ ПИШУ ИСТОРИЈУ ДА БИ НАС ИЗБРИСАЛИ: Додик позвао у Доњу Градину 27. априла
ОБАВЕЗА српског народа је да о усташком концентрационом логору Јасеновцу говори, подсећа, указује и супротстави се сваки пут када било ко покуша да релативизује јасеновачко зло, фалсификује чињенице и обнови усташку идеологију. Наша је обавеза да ћутање заменимо истином, јер када Срби ћуте - други пишу историју. И то не да би је преносили, него да би нас избрисали из ње. Ово је јуче, поводом 80 година од пробоја логораша у Јасеновцу, где је убијено 700.000 Срба, Јевреја и Рома, поручио председник Републике Српске Милорад Додик.

Фото Танјуг
Додик је нагласио да су Срби деведесетих година 20. века поново били жртве усташке идеологије - убијани , мучени и протеривани са својих огњишта, јер се о Јасеновцу није говорило.
- Зато Република Српска постоји. Она је наша заветна гаранција да се српски народ више никада неће наћи у колонама без гласа, без оружја, без наде - нагласио је Додик.
Подсећајући на страхоте злогласне усташке фабрике смрти, највеће на југоистоку Европе, из које је у ноћи између 21. и 22. априла 1945. у пробој кренуло 600 измучених логораша од којих је 529 страдало, председник Републике Српске је навео да су комунистичке власти, након Другог светског рата, у намери да изједначе жртве и заслуге за ослобођење земље, чиниле све да се Јасеновац помиње што мање, да се истина крије, док Јосип Броз никада није нашао за сходно да посети ово стратиште и ода пошту свирепо убијеним Србима, Ромима и Јеврејима.
- Ни данас многи неће да признају страхоте овог логора, као ни чињеницу да су Јасеновац и Сава једне од највећих, ако не и највеће српске гробнице - рекао је председник Српске. - Чак ни представници међународне заједнице не желе да посете овај највећи српски град под земљом, као да ће на тај начин умањити број жртава и сва злодела која су усташе починиле. Зато, користим ову прилику да их позовем да дођу у Спомен-подручје Доња Градина, 27. априла, где ћемо обележити 80 година од пробоја јасеновачких логораша. Када дођете у Доњу Градину, не доносите само цвеће, донесите одлуку да никада више нећемо дозволити ни заборав ни равнодушност. Јер, заборав води у понављање. Влада Републике Српске прогласила је 27. април Даном жалости поводом сећања на жртве усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ од 1941. до 1945. Јасеновац је, нагласио је председник Српске, никада испричана прича, место тишине, бола, јаука и крика, чија тишина највише боли и одзвања.
- Ћутање о овим злоделима је поновно убијање жртава. Република Српска је глас оних који су у Јасеновцу ућуткани. Док постоји Српска, постојаће и истина о њима - рекао је Додик.
ИСТИНА О ФАБРИЦИ СМРТИ ПОТРЕБНА ЈЕ СВЕТУ
НАША је морална обавеза према стотинама хиљада убијених који не могу више говорити, да будемо њихов глас, да памтимо, подсећамо и учимо свет да се Јасеновац, Аушвиц и други логори никада више не десе - поручио је јуче израелски историчар Гидеон Грајф у Козарској Дубици, где је отворена дводневна међународна научна конференција "НДХ и концентрациони логор Јасеновац у светлу савремених истраживања", која је окупила 20 учесника из целог света. Грајф је рекао да је памћење историјских чињеница веома важно за интернационално сећање и подсетио да израелски народ памти и обележава све историјске догађаје. Виши саветник у Руском дому у Београду Георгије Енгелхарт рекао је да је Јасеновац појам за себе, али да истина о том концентрационом логору није позната онолико колико би то морала да буде због размера злочина. - Треба да се више зна и о Јасеновцу и свим грозотама у НДХ јер је геноцид који је ту извршен највећи на Балкану у 20. веку - рекао је Енгелхарт навдећи да интересовање за ову тему расте и у Русији. Норвешки историчар и писац Кнут Фловик Торесен рекао је да је историја Јасеновца повезана са Норвешком, у коју је депортовано 1.700 затвореника из Јасеновца. - Важно је учинити ове чињенице познатим и у норвешкој јавности јер је то и наша ратна историја. То је једно од најмрачнијих поглавља европске историје - изјавио је Торесен.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)