БАЋЕВИЋИ КОД МОСТАРА ПОНОВО НА МЕТИ ВАНДАЛА: Споменик ишаран усташким симболима
СРПСКО-повратничко насеље Баћевићи код Мостара поново је било на мети вандала. Непознати починиоци ишарали су споменик погинулим борцима НОР-а и цивилним жртвама из Другог светског рата фашистичким симболима и усташким слоганом "За дом спремни".
фото СРНА
Рушилачки натписи осванули су јуче, када су родитељи повели децу у школу и имали шта да виде у самом центру села. Полиција је убрзо изашла на лице места и обавила увиђај.
Председник Координације Срба Мостар и мештанин Баћевића Душан Голо каже да су становници узнемирени и уплашени због новог инцидента.
- Усташки знакови исписани су на споменику жртвама које су управо усташе побиле. Згрожени смо оним што смо затекли. Данас је у Мостару први дан школе, а замислите с каквим шоком деца из Баћевића крећу на наставу - истиче Голо.
Он подсећа да је сличан инцидент забележен и прошлог августа, када је споменик такође био облепљен усташким симболима, а деца нападнута.
- Сваки месец се овде дешава неки инцидент, али људи ћуте јер се плаше пријављивања и нових тензија. Дешава се да усред ноћи кроз село прођу аутомобили и вичу: "Ноћас нема спавања четници". Ово је терор који не престаје - наглашава Голо.
Напад на децу
ПРОШЛЕ године у августу на игралишту су нападнута српска деца од стране више непознатих особа. Тада је цело село било облепљено кукастим крстовима, свастикама и усташким обележјима. Мештани су тврдили да се претходних вечери чула и рафална пуцњава. Полиција је касније идентификовала три до четири нападача, међу којима је било и малолетника.
Да су мештани јуче ујутру били изузетно узнемирени потврђује и Душко Савић, становник Баћевића.
- Овакви чинови вређају успомену на жртве фашизма, шире мржњу и нетрпељивост и нарушавају достојанство нашег места. Позивамо надлежне институције да уклоне ове срамне натписе и пронађу починиоце. Баћевићи су већ једном били мета оваквих порука - рекао је Савић.
Споменик, који се налази у центру села, у близини друштвеног дома и игралишта, био је порушен током рата, а обновљен 2022. године.
Препоручујемо
ИРАНСКИ КОМАНДОСИ ПРОНАШЛИ ПИЛОТА Ф-35: Заварали траг Американцима и ухапсили га
ИСЛАМСКА револуционарна гарда (ИРГЦ) лоцирала је и привела пилота обореног америчког ловца Ф-35 током операције потраге, јавља иранска агенција Нур њуз.
03. 04. 2026. у 16:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
"САМО ЈЕ ПАЛА, КАО ПОКОШЕНА" Страшна трагедија Милоша Бојанића, преминула је у 48. години
ОВАЈ губитак је оставио неизбрисив траг на његову породицу...
03. 04. 2026. у 15:33
Коментари (0)