СРПСКА ДОБИЈА ЦЕНТАР ЗА ТОКСИКОЛОГИЈУ: У оквиру УКЦ РС почео процес формирања одељења за контролу хемикалија и биоцида

Срђан Мишљеновић

15. 12. 2025. у 05:00

СА циљем третирања евентуалног тровања хемикалијама и биоцидима у Српској, кроз измене закона, почео је процес формирања Центра за токсиокологију у оквиру Универзитетског клиничког центра (УКЦ) Републике Српске.

СРПСКА ДОБИЈА ЦЕНТАР ЗА ТОКСИКОЛОГИЈУ: У оквиру УКЦ РС почео процес формирања одељења за контролу хемикалија и биоцида

Фото: О. Матавуљ

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић каже поводом овога да се мора имати на уму да се овакви центри формирају за веће подручје.

- Битно је да имамо један такав центар у Српској како бисмо могли да водимо регистар евентуалних тровања и да реагујемо правовремено када су у питању грађани - навео је Шеранић.

Министар је нагласио да се грађани свакодневно сусрећу са хемикалијама и биоцидима и да је због тога врло важан регулаторни оквир.

- То представља бригу о становништву на начин праћења онога са чим ми сви долазимо у контакт - рекао је Шеранић.

Важно превентивно деловање

АЛЕН Шеранић је додао да Министарство има одличну сарадњу и са Привредном комором Српске са којом сарађује по питању обавеза које привредници треба да испуне да би прометовали производе из наведене области.

- Важно је превентивно деловање да не бисмо долазили у ситуацију евентуалних тровања поменутим материјама - рекао је Шеранић.

Навео је да су закони о хемикалијама и биоцидима у надлежности Министарства здравља и социјалне заштите, и додао да је управо одељење Министарства контакт-тачка за хемијску безбедност Светске здравствене организације.

- Одељење је ка Европској унији означено као контакт-тачка која представља везу између привреде и регулаторног оквира - рекао је Шеранић.

Декан Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци Ранко Шкрбић рекао је да је једна од главних тема недавног Међународног симпозијума "Регулаторна токсикологија" била управо формирање одељења за клиничку токсикологију при УКЦ Српске.

- Овај пут говоримо о регулативи у области токсикологије, једном јако важном сегменту уређења области хемикалија које је још 2006. формирано при Министарству здравља и социјалне заштите и које већ 19 година практично успешно води и спроводи политике из области безбедности хемикалија у Српској - рекао је Шкрбић.

Према његовим речима, императив је да се формира Одељење за клиничку токсикологију које би било при Ургентном центру Универзитетског клиничког центра РС у Бањалуци.

- Већ смо у разговору са начелником, са директором и са руководством УКЦ договарали и одређене облике образовања наших доктора, пре свега супспецијализације из области клиничке токсикологије како бисмо могли да одговоримо на све изазове потенцијалног тровања и задесног тровања која нису реткост у савременом свету, а тако и код нас - рекао је Шкрбић.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.

04. 01. 2026. у 08:58

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (0)

САЛЕТОВИ ПОСЛЕДЊИ ДАНИ: Спавала сам поред њега, а онда сам морала да му кажем да је крај